Hygienici v Jihomoravském kraji evidují za poslední dva týdny dvojnásobek průjmových onemocnění než za stejné období loňského roku. Nyní mají skoro 170 případů, loni jich bylo touto dobou 81.  „Souvisí to s teplejším počasím a grilováním a nedostatečně tepelně upraveným především drůbežím masem,“ uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

Podle ředitelky bylo loni méně případů kvůli počínající pandemii koronaviru, při které se lidé tolik venku nezdržovali. Předloni bylo za stejné období kolem 250 průjmových nemocí, což byl ale dvojnásobek oproti roku předchozímu.

Hygienici navíc berou čísla jen od lékařů, na které se lidé s problémy obrátí. Další je ale mohou řešit sami doma. Mezi průjmová onemocnění patří například kampylobakterióza nebo salmonelóza. Lidé by měli dávat pozor na konzumaci nedostatečně tepelně zpracovaného masa, ale také syrových vajec nebo nepasterizovaného mléka.

Největší riziko přenosu průjmových infekcí vzniká při špatné manipulaci s jídlem. V kuchyni by se neměl používat stejný nůž nebo prkno na syrové maso a potom na hotové. Je také třeba mýt si ruce a ovoce, zeleninu i další potraviny uchovávat v nízkých teplotách.

Průjmy často doprovází dehydratace, proto je potřeba hodně pít. Mezi rizikové skupiny patří podle Ciupek senioři a malé děti. Průjmy a dehydratace mohou skončit i hospitalizací a v krajním případě úmrtím.