Jihomoravští lidovci se neshodují v názoru, zda by se měl konat stranický sjezd v podzimním termínu, nebo se přesunout na duben. Někteří čekají na výsledek jednání páteční celostátní konference KDU-ČSL, vyplývá z vyjádření členů. Dřívější sjezd prosazuje hlavně moravskoslezský krajský výbor po kauze související s večírkem na ministerstvu vedeném předsedou KDU-ČSL Marianem Jurečkou v den tragické střelby na pražské filozofické fakultě.

Jihomoravský krajský výbor, který se sešel v pondělí večer, žádné usnesení k termínu sjezdu nepřijal. Podle předsedy výboru Romana Celého z diskuse vyplynulo, že se většina přiklání k podzimu. Hejtman Jan Grolich je rovněž zastáncem podzimního sjezdu. Na konferenci však mohou zaznít argumenty, které jeho názor změní, řekl. Dubnový termín prosazuje třeba Filip Chvátal, jenž je členem krajského výboru i celostátní konference. „Neříkám, že hlavním řešením je samotný termín sjezdu.

Chvátal: Vzkaz z konference ale musí říct, že se strana nenachází v dobré situaci a je třeba obroda

„Na celostátní konferenci může zaznít cokoliv od toho, že předseda Marian Jurečka oznámí obhajování až po to, že na místě rezignuje. Musíme se zachovat podle konkrétní situace,“ řekl Grolich. Většina se však podle jeho názoru shoduje na tom, že by strana neměla dělat nějaké extrémně prudké změny. „Členové krajského výboru ovšem nejsou členové celostátní konference. Proto jsme se domluvili, že se na ničem usnášet nebudeme. Já jsem zatím zastáncem podzimního sjezdu, je potřeba to nachystat, což za dva měsíce není reálné,“ dodal.

Ke svolání celostátní konference, tedy širšího vedení strany, vyzval předsednictvo lidovců moravskoslezský krajský výbor

Chce, aby se sjezd konal na jaře, jak se uvažovalo dříve, a to nejen kvůli kauze večírku na ministerstvu práce spojené s šéfem strany Jurečkou. Lidovci se chtějí zabývat směřováním strany. „Pokud má dnes KDU preference kolem 2,5 procenta, tak buď děláme špatnou politiku, což si nemyslíme, nebo ji neumíme lidem vysvětlit a prezentovat. Musíme se zaměřit na to, jak oslovit lidi, což není jen o předsedovi. Večírek byl katalyzátor a jsme z toho opravdu nešťastní, ale trápí nás celkově naše politika a jsou třeba hlubší změny. A k tomuhle svolat sjezd za dva měsíce je brzy,“ řekl Celý. Dodal, že pondělní debata trvala tři hodiny. „Zavítal mezi nás i Marian Jurečka, který si vyslechl názory jednotlivých členů,“ poznamenal.

Bývalý hejtman Stanislav Juránek se domnívá, že na termínu sjezdu nezáleží

„Důležité je, aby strana změnila svůj postoj, obrátila se ke všem lidem a začala naplňovat lidoveckou politiku. Celostátní konference by měla celou členskou základnu uvést do aktivity, nepočká to do sjezdu,“ prohlásil. S případnou obrodou je podle Chvátala spojeno i zvolení nového předsednictva s novou vizí. „Nechci se vyjadřovat k situaci Mariana Jurečky, nějaká sebereflexe by tam ale měla být. Kdo by mohl případně stranu vést, vyplyne z toho, kdo o to bude mít zájem. Myslím, že budeme rozhodovat mezi Petrem Hladíkem a Markem Výborným. Přemlouval jsem i Jana Grolicha, ale vnímám, že kandidovat nechce,“ řekl Chvátal. Grolich již dříve uvedl, že obhajuje funkci hejtmana a soustředí se na krajskou politiku. Souhlasí však s tím, že by se případná změna strany těžko dělala prostřednictvím stejných lidí ve vedení.

Podle Grolicha je logické, že o předsednictvu uvažují ministři – nejvíce reálně tvoří obraz strany

Podle Celého lze o změnách ve vedení strany uvažovat ve chvíli, kdy vystoupí jiní zájemci se svými vizemi a členové je mohou porovnávat. Ministra životního prostředí Hladíka vnímá jako racionálního ministra, který dokáže oslovit určité spektrum lidí. Zajímavou osobností je podle něj také ministr zemědělství Výborný. „Na našem krajském výboru nezazněla výzva směrem k Marianu Jurečkovi, aby se v pátek funkce vzdal. Očekávám však, že se o tom bude hodně diskutovat, rozhodnutí je na něm. Myslím, že hluboce lituje toho, co se stalo, a zároveň vnímá důležité úkoly, které má rozpracované,“ konstatoval Celý.