Dva termíny nové výsadby, tedy a jaro a podzim, jsou už pro tento rok jasně dané. Jihomoravští silničáři prodlužují spolupráci s neziskovou organizací Sázíme stromy a do krajiny společně plánují vysadit další stovky stromů, na následné péči se mohou podílet i obce. V tiskové zprávě o tom informoval ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Roman Hanák. Momentálně mají silničáři v péči téměř 119 tisíc kusů dřevin.

„V rámci výsadeb máme zájem nejen o obnovu bývalých alejí, ale chceme ve spolupráci s obcemi zakládat i nové aleje, či stromořadí. Pochopitelně budou i nová místa, která vytipují naši odborníci, a díky tomu dojde k celkové obnově krajiny,“ uvedl Hanák, který dodal, že cílem těchto výsadeb je, podpora přirozeného rozvoje krajiny, ale hlavně takto chtějí silničáři předcházet dopadům, které s sebou přinášejí klimatické změny

Do krajiny se díky těmto výsadbám vrací druhy jako je javor babyka, lípa, kaštan, ořešák nebo také ovocné dřeviny – jabloň, švestka, hrušeň, třešeň nebo meruňka

„Máme představu, že každoročně vysadíme asi tisícovku nových stromů, nepočítám ty, které dosazujeme za uhynulé, ve stávajících výsadbách. Spolupráce s neziskovou organizací Sázíme stromy přinesla jen v loňském roce 230 nových stromů, a to je jednoznačně dobrá zpráva. Je to cesta jak do naší krajiny stromy zase vracet,“ doplnil hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL).

„Loni jsme společně sázeli na pěti místech Jihomoravského kraje. SÚS JMK je zapojena do příprav i realizace výsadeb. Kromě toho se do celého procesu angažují obce, které se o stromy budou dále starat. Komerční sponzoři výsadby podpoří finančně a naši koordinátoři vše propojí, zajistí realizaci a zůstanou s obcemi v kontaktu,“ popsala za společnost Sázíme stromy Zdenka Ambrožová.

„Velkým benefitem této spolupráce je skutečnost, že odborníci z organizace Sázíme stromy se vracejí na místo nejpozději do jednoho a půl roku od výsadby, aby monitorovali stav stromů a posoudili, zda je třeba podniknout další kroky v rámci následné péče,“ zdůraznil náměstek hejtmana pro oblast dopravy Jiří Crha.

Zájem o sázení stromů je v celé republice obrovský. Aktuálně se v Jihomoravském kraji díky této spolupráci chystá 5 výsadeb

„Na některých místech budeme pokračovat ve výsadbě z loňského roku a připravujeme také krásná nová místa na Znojemsku. Od loňské sezóny se některé obce samy ozvaly s návrhy, kde by se dalo sázet. To nám obecně přijde jako nejlepší varianta, kdy o novou zeleň je u místních zájem, o to je větší záruka, že se o stromy a keře budou hezky starat. Zatím připravujeme konkrétní výsadbové plány, ale určitě to bude směs ovocných a listnatých stromů vhodných do krajiny,“ doplnila Ambrožová.

SÚS JMK loni navázala spolupráci s vědci z Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Důvodem je každoroční úhyn stovky stromů v souvislosti se suchem. Vědci přišli s hydrogelem, který v tomto období dokáže zadržet vodu v krajině, a zlepšit tak retenční schopnost půdy. První zkušební stromy s hydrogelem vysadili silničáři na Břeclavsku.