Jihomoravští záchranáři čelí extrémní zátěži, zvažují traumatologický plán

  • Foto

    redakce (archiv)

Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje zvažuje vyhlášení takzvaného traumatologického plánu, což by znamenalo například možnost odsunutí výjezdů s nejnižším stupněm naléhavosti nebo větší spolupráci s dalšími složkami záchranného systému. ČTK to řekla mluvčí záchranářů Michaela Bothová. Důvodem je extrémní vytížení a nárůst počtu událostí na více než 300 za den, přičemž asi třetina má souvislost s epidemií covidu. Záchranáři proto prosí veřejnost, aby jim ulehčila práci. Někdy je přitom nutné, aby k jedné události vyjelo i více vozů. Občas se podle Bothové zdravotníci potkávají s agresí. Například o víkendu tři záchranáře zranil muž, který byl pod vlivem návykových látek.

Obvykle mají záchranáři 250 až 270 událostí za den. Nyní je jich denně přes 300 a v sobotu jich bylo 346, přičemž rekord z letošního ledna je 350. "Na našem krizovém štábu i na krizovém štábu kraje se proto bavíme o variantě traumatologického plánu. Pokud bychom ho vyhlásili, můžeme si 'sáhnout' na sanitky dopravních služeb, domluvit ještě užší spolupráci s ostatními složkami záchranného systému a časově odsunout výjezd s nejnižším stupněm naléhavosti," uvedla Bothová. Ze zákona by měla záchranná služba přijet do 20 minut, situaci ale někdy v praxi komplikují okolnosti, jako je například počasí a podobně.

Zatím není jasné, zda záchranná služba k traumatologickému plánu sáhne a kdy. "Zatížení je extrémní i přes navýšení počtu posádek a přidávání lidí na dispečink. Přeskupujeme lidi na základnách, abychom pokryli péči v plném rozsahu. Ale pokud nastane situace, že budou požadavky převyšovat naše možnosti, pak bude aktivace tohoto plánu nevyhnutelná, protože nebudeme schopni pokrýt přednemocniční péči v plném rozsahu," řekla Bothová.

Podle ní jsou záchranáři na hraně svých možností a situaci jim ztěžují pacienti, kteří si svůj stav vědomě poškodili sami požitím návykových látek. Právě v sobotu záchranáři opakovaně vyjížděli k lidem, kteří si takto sami způsobili těžkou intoxikaci nebo zranění. "Jeden z těchto pacientů zranil tři naše záchranáře. Použil pěsti, kopal, škrábal a kousal. Dva ze zdravotníků museli být ošetřeni v nemocnici. Utrpěli i hmotnou škodu, poškozená byla i sanitka," dodala Bothová.

Zdroj: 
čtk