Pod značkou ČSSD VAŠI STAROSTOVÉ povede do voleb sociální demokraty nynější náměstek primátorky Jiří Oliva. On a řada starostů brněnských městských částí mají ve volebním programu především boj proti drahotě v oblastech, které město může ovlivnit.

„Chceme například, aby Brněnské vodárny přestaly rozdělovat zisk akcionářům, aby DPMB nezdražil jízdné a Brněnské teplárny musíme zbavit závislosti na cenách plynu. V obecních bytech nechceme zdražovat nájemné. Chceme vybudovat dostatek dostupných městských bytů zejména pro mladé rodiny, seniory a hendikepované a dotáhnout započatý projekt městského družstevního bydlení. Míst ve školkách a školách musí vzniknout více, aby bezproblémové umístění dětí byla samozřejmost. Chceme také významněji podporovat sportování dětí a amatérů,“ vyjmenoval priority uskupení Jiří Oliva s tím, že se svým týmem chce prosadit solidaritu proti chamtivosti.

„Jako případný brněnský primátor mám vizi, aby v Brně bylo bydlení tak dostupné jako ve Vídni, kde vládne sociální demokracie už přes 70 let a celou tu dobu tam budují městské a družstevní dostupné bydlení a dnes tam absolutně není žádný problém s nedostupností bydlení a opakovaně vítězí v soutěži o nejlepší město pro život na světě. Úsilí o dostupné bydlení není jednorázová akce, ale musí to být desetiletí trvající kontinuální práce a tu jsem nyní začal. Moje vize je čisté, moderní, bezpečné a zelené Brno s dostupným bydlením. Chci, aby Brno bylo příjemné město pro život,“ uvedl nynější primátorčin náměstek.

Pozici v dosavadní vládnoucí koalici na brněnském magistrátu bude obhajovat i Česká pirátská strana v čele s Markem Lahodou. Zastánce cyklistů v jihomoravské metropoli nahradil v roli lídra nynějšího náměstka primátorky Tomáše Koláčného. Ten je na kandidátce vládní strany na 4. místě.

Tři hlavní priority Pirátů jsou jasné: dostupné bydlení, udržitelná doprava a kvalitní životní prostředí. „Pro lidi musíme zajistit dostatečnou nabídku nových bytů, jen tak můžeme srazit jejich ceny. Proto vlastní výstavbou navýšíme městský bytový fond, pomocí družstevního bydlení umožníme lidem levně bydlet v novém, budeme spolupracovat na kontrolované a citlivé výstavbě se soukromými investory a zavedeme rovný a transparentní systém přidělování městských bytů,“ říkají Piráti.

Úkolem města je také podle nich nabídnout lidem co nejširší možnosti dopravy. „Zajistíme proto kvalitní a rychlou MHD, v součinnosti se státem budeme pokračovat v přípravě kolejového diametru a realizaci VMO včetně zklidňujících opatření uvnitř města a začneme konečně budovat síť bezpečných páteřních cyklostezek. Parkování budeme řešit systémově pomocí rezidentního parkování, budování parkovacích domů, podzemních a záchytných parkovišť a nebudeme tolerovat nelegální parkování,“ vypočítal Marek Lahoda.

A Piráti mají jasno i v oblasti životního prostředí: „Vrátíme stromy zpátky do ulic, založíme nové parky, podpoříme výstavbu zelených střech a fasád, osvěžíme veřejný prostor novými vodními prvky a omezíme hluk a světelný smog. Rostoucím cenám energií budeme čelit osazováním fotovoltaických panelů na budovy, zateplováním a dalšími typy úspor, které je možné zavádět z úrovně města,“ shrnul lídr Pirátů.

Ten chce Brno plné zeleně, které je připraveno na sílící krize – energetickou i klimatickou. „Chci město, ve kterém se každému snadno dopravuje, ať už jde pěšky, jede MHD, na kole nebo autem. Brno s bydlením dostupným pro každého, kdo zde chce pracovat nebo studovat. Brno s veřejným prostorem, na který budeme hrdí. Brno jako moderní evropskou metropoli. Čtyři roky jsou bohužel příliš krátká doba na úplné splnění všech našich vizí. Uděláme však vše, co bude v našich silách, abychom se k nim aspoň přiblížili,“ dodal Marek Lahoda.

S číslem 5 jdou do voleb Lidovci a Starostové (KDU-ČSL + STAN), které povede současný první náměstek primátorky Petr Hladík. Ten tvrdí, že nejdůležitější je pro jejich dvoukoalici kontakt s lidmi. „Sbíráme od nich podněty v ulicích nebo u nich před domem a víme přímo od nich, co by se v Brně mělo zlepšit, na základě toho jsme vytvořili Plán pro Brno, který lze najít na webu tadybrno.cz. Čeká nás těžká doba a Brno musí pomoci lidem. Chceme proto v následujících letech zvýšit objem financí, který skutečně pomůže lidem zvládnout současnou situaci,“ nastínil Hladík řešení energetické krize a inflace.

Skrze rodičovské vouchery chtějí Lidovci a Starostové podpořit rodiče, aby měli dostatek peněz na volnočasové aktivity každého svého dítěte v rámci sportovních klubů, základních uměleckých škol, skautu, kroužků a podobně. „Zároveň je důležité zajistit lidem bydlení, protože lidé se nám stěhují za Brno a město tak přichází o příjmy a zároveň je více zatěžována doprava. Situaci bohužel výrazně zkomplikovalo nepřijetí územního plánu, kvůli kterému se zbrzdí výstavba 2000 městských bytů, důležité infrastruktury a nových parků,“ uvedl lídr.

Jím vedené uskupení chce také pokračovat v dobré práci v rámci energetiky a směřovat k tomu, aby bylo Brno energeticky soběstačné. „Důležité jsou pro nás dětská hřiště, zeleň, čistota ve městě, bezpečnost a propojení stávajících cyklostezek,“ dodal Petr Hladík.

Pokud se stane primátorem, pak chce přátelské a komunikativní město. „Lidé musí vědět, co se děje na magistrátu, nejde dělat politiku za zavřenými dveřmi. Primátor musí milovat Brno a Brňáky, musí být mezi lidmi a vysvětlovat rozhodnutí města, ne se před nimi schovávat. Zároveň je potřeba investovat do lidí a pomoci jim zvládnout zvýšené výdaje. Je důležité podpořit rodiče, mladé lidi na začátku kariéry nebo rodinného života a postarat se o seniory, handicapované, samoživitele a samoživitelky nebo lidi v nouzi. Chceme také podpořit místní komunity – zahrádkáře, hasiče, pejskaře, folklorníky a další. Co se týče konkrétních projektů, chceme zrekonstruovat přednádražní prostor a vytvořit zde pěší zónu, vybudovat deset nových tělocvičen při základních školách a vybudovat 50 nových parků v rámci programu Nové parky pro Brno,“ vypočítal lidovecký kandidát na primátora.

Číslo 6 bylo letos v Brně přiděleno uskupení Brno Plus a Svobodní. Jedničkou na kandidátce se stal někdejší náměstek primátora Robert Kotzian (tehdy ODS). Podle něj hodlají prosazovat tři základní body volebního programu: průjezdné město a parkování, bezpečí a pořádek a více bydlení. „Auto pro nás není nutné zlo. Chceme pokračovat ve stavbě VMO, zprůjezdňovat křižovatky a spustit program podpory výstavby nových parkovacích míst po celém městě. Základem veřejné dopravy je MHD a město pochopitelně musí být průjezdné i pro ni. Proto chceme řešit místa, kde se MHD a auta vzájemně zpomalují,“ nastínil Kotzian. V oblasti bydlení budou podporovat městské družstevní bydlení a jeho otevření co nejširšímu okruhu lidí. V územním plánu chtějí podstatně rozšířit nabídku bydlení rodinného typu, které jsou lidé často nuceni hledat za hranicemi města.

„V oblasti sociálního bydlení ustoupíme od principu housing-first zavedeného Žít Brno, kdy městské byty dostávají i notoričtí neplatiči bez ohledu na dluhy a pořadníky. Budeme uplatňovat princip zásluhovosti, tedy například podle okolností a legislativních podmínek požadovat, aby nájemci sociálních bytů nenarušovali klidné soužití, pracovali, nedlužili a posílali děti do školy,“ zdůraznil lídr Brno Plus.

Ten bude v případě zvolení primátorem prosazovat, aby Brno koupilo zpět 46 procent akcií Brněnských vodáren a kanalizací vlastněných francouzskou firmou (nyní má město 51 %). Základní infrastrukturu má totiž podle něj plně kontrolovat město. „Nechci také připustit nárůst zadlužení města. Ceny základních služeb Brna chci udržet co nejnižší. Město se musí starat hlavně o to, aby v těžkých časech, které nejspíše přicházejí, bylo svým občanům co největší oporou,“ dodal Robert Kotzian.

Uskupení SPD, Trikolora, Moravané a NK do redakční uzávěrky svůj program ani cíle kandidáta na primátora neposlalo.

Hnutí ANO 2011, které před čtyřmi roky volby v Brně v čele s tehdejším primátorem Petrem Vokřálem vyhrálo, ale nakonec skončilo po podrazu ODS v opozici, přidělil letos los číslo 8. Lídrem je řečkovický místostarosta René Černý, který chce se svým týmem v posledních týdnech před volbami Brňanům připomenout projekty, které se stávajícímu vedení města Brna nepovedly zrealizovat, nebo dokonce upadly zcela v zapomnění.

„Patří sem mimo jiné výstavba nové atletické haly, neustálé odsouvání výstavby multifunkční haly nebo nedokončený projekt Janáčkova kulturního centra. Jedním z největších zklamání je pro Brňany bezesporu opětovné odložení územního plánu. Návrh, který představila Kancelář architekta města Brna, se vůbec nepovedl a musí se přepracovat,“ míní René Černý.

Alarmující situace podle něj nastala také u městské nemocnice, kde nyní na poslední chvíli před volbami probíhají kulaté stoly, a vyjednává se. „Už nyní je ale jasné, že do voleb se nestihne nic dohodnout. Přitom Brno musí mít svou městskou nemocnici, to je pro nás naprostou prioritou,“ připomenul lídr ANO.

V neposlední řadě také město musí řešit vysoké ceny energií. „Brno je totiž zřizovatelem desítek základních a mateřských škol, městské nemocnice a mnoha sociálních zařízení, proto považujeme za nutné – pokud vláda nezasáhne – zvážit pomoc nejohroženějším skupinám obyvatel Brna a v této situaci jim pomoci,“ přiblížil René Černý.

Ten by chtěl jako primátor dotáhnout vše, co nastartovalo předchozí vedení města v čele s Petrem Vokřálem. „Poslední čtyři roky totiž sledujeme zoufalé počínání stávající koalice, která má za sebou spoustu nesplněných slibů, promarněných šancí a nerealizovaných projektů. Brno pod současným vedením stagnuje. Naším cílem je posunout město mezi evropskou špičku a znovunastartovat projekty, které už měly být dávno v provozu. Chceme s pomocí státu vytvořit plán pro mateřské a základní školy, aby děti měly vzdělání v nejbližším okolí svého bydliště. Rádi bychom také vrátili do Brna jeho klenot – závody Moto GP. A samozřejmě Brno po třiceti letech potřebuje nový a kvalitní územní plán a také si nenechat protéct mezi prsty brněnskou městskou nemocnici,“ shrnul svoje vize lídr ANO.

S jedenáctkou jde do komunálních voleb v moravské metropoli koalice SPOLEČNĚ, tvořená ODS a TOP 09. Post primátorky bude jako lídryně společné kandidátky obhajovat Markéta Vaňková. „Máme zkušenosti a ukázali jsme, že dokážeme zvládat krizové situace – občanům nabízíme reálné plány, jak zabezpečit fungování našeho města a jak ho dál rozvíjet. Zaměříme se na zcela zásadní projekt horkovodu z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna a další investice do energetické soběstačnosti Brna, jako je budování kotle na spalování štěpky a linky na energetické využití odpadů nebo osazování solárních panelů na střechy městských budov,“ sdělila priority koalice Vaňková.

Podle ní bude pokračovat výstavba velkého městského okruhu a rekonstrukce významných městských tříd s důrazem na komfort městské hromadné dopravy, cyklistů a chodců. „Jsme připraveni dál modernizovat dopravní podnik. Centrum bude bez aut, víme také, kde se dají postavit parkovací domy a plochy s kapacitou 3000 míst,“ vypočítala primátorka.

Dostupnost bydlení podle ní zlepší družstevní výstavba s podporou města, revitalizace bývalých továrních areálů a zemědělských družstev nebo spolupráce se soukromými investory. Další plochy pro bydlení odblokuje nový územní plán a protipovodňová opatření, která navíc i zlepší klima ve městě.

„Brno bude energeticky daleko soběstačnější. Zlepší se v něm dostupnost škol a školek, bydlení i sociálních služeb, lidé budou cestovat nejlepší MHD, bezpečně jezdit po městě na kole nebo chodit pěšky. Bude se líp parkovat. Město se bude rozvíjet podle nového územního plánu, bude zelenější a lépe chráněné před povodněmi, nebudou ho hyzdit brownfieldy. Jeho agendy budou daleko digitalizovanější než dnes. Díky efektivní podpoře města bude občanům k dispozici pestrá škála kulturních a sportovních aktivit. Brno bude mít zdravé finance, protože zvládne hospodařit šetrně a investovat chytře do prioritních projektů, které prokáží svou smysluplnost a životnost,“ vypočítává svoje priority Markéta Vaňková, pokud bude znovu zvolena primátorkou.