S nápadem, že hokej může lidi spojovat, přišel podle majitele Komety a viceprezidenta hokejového svazu Libora Zábranského bývalý reprezentační brankář a další viceprezident ČSLH Petr Bříza.

„Domluvil se s prezidentem Tomášem Králem na pomoci malým dětem, hokejistům, kteří se k nám dostanou z Ukrajiny,“ nastínil Zábranský.

Plán vyšel, protože se v těchto dnech podařilo v penzionech Komety v Pasohlávkách pod Pálavou zdarma ubytovat 60 lidí, tedy maminek s malými hokejisty z Kyjeva.

„Co se týče dětí, má jít převážně o ročníky narození od 2008 do 2015 z kyjevského klubu. Dál hodláme řešit, jak je dostat do tréninkového procesu, aby s námi mohly na led a přišly na jiné myšlenky,“ vysvětlil majitel brněnského klubu.

Ten nechce, aby pomoc uprchlíkům vyzněla čistě jako akce Komety. „Petr Bříza prvně pracoval s myšlenkou poslat děti do více klubů, já jsem mu navrhl, ať to netříštíme, že se o ně v Kometě postaráme. S našimi trenéry mládeže už máme jasný plán,“ uvedl Libor Zábranský.

Brněnští hokejisté by také podle něj chtěli odehrát první třetinu některého z play-off zápasů ve speciální sadě dresů, které půjdou do dražby. „Výtěžek by měl jít právě na pomoc rodinám s dětmi, kterým bude Kometa v součinnosti s ČSLH pomáhat. Pokud by se chtěl někdo k této pomoci připojit, naše Nadace Kometa dětem v těchto dnech zakládá speciální bankovní účet,“ upřesnil Zábranský.

„Aktuálně rodinám z Ukrajiny sháníme základní potřeby, možnosti práce a zajišťujeme dokumenty. To všechno během pár dnů musíme vyřešit. Maminky jsou vděčné za to, že jsme jim tuto možnost poskytli, že jsou v bezpečí a neslyší v noci sirény,“ uvedla marketingová manažerka Komety Markéta Hofírková, která koordinaci příjezdu a ubytování rodin zajišťovala.

Malí kyjevští hokejisté ś maminkami dorazili do penzionu a další ubytovací kapacity v noci. „Přivítal nás váš přátelský tým. Za to jsme moc vděční, jsme moc spokojení. Hodně se nám tu líbí. Neslyšeli jsme žádné výbuchy jako u nás a konečně jsme se v klidu vyspali. Je tu útulně a čisto. Děkujeme vám za to,“ uvedla pro klubovou televizi maminka malého hokejisty Nataša, zatímco si děti hrály na trávníku s míčem.