Kolegové hodnotí možného ministra zdravotnictví Blatného jako vynikajícího a pracovitého lékaře

  • Foto

    FN Brno

Vedení Fakultní nemocnice Brno hodnotí jako vynikajícího a pracovitého lékaře dětského hematologa Jana Blatného, o kterém se spekuluje jako o možném příštím ministrovi zdravotnictví. Blatný pracuje v nemocnici jako přednosta oddělení dětské hematologie a biochemie a zdravotnický náměstek.

Ředitel nemocnice Jaroslav Štěrba řekl, že funkce ministra je v nynější době šíření koronaviru obtížná pro každého, ale Blatný by byl člověk na správném místě. Nynější šéf resortu Roman Prymula řekl, že skončí, až bude moci předat funkci svému nástupci.

Prymula byl zachycen na fotografii v deníku Blesk, jak ve středu v noci přes zákaz vychází bez roušky z restaurace, které musí být zavřené. Premiér Andrej Babiš (ANO) Prymulu minulý týden vyzval k rezignaci, stejně jako opozice a ministři koaliční ČSSD. Když to ministr nejprve odmítl, předseda vlády navrhl jeho odvolání. V neděli Prymula uvedl, že skončí, až bude moci funkci předat. Jako o možném zástupci se začalo mluvit především o dětském hematologovi Blatném.

"Je to vynikající pediatr a náměstek pro Dětskou nemocnici. Samozřejmě je nyní situace velmi těžká pro kohokoliv, ale znám ho už 25 let, tak jsem přesvědčen, že pokud bude ministrem, bude to správný člověk," řekl Štěrba. Nevadí podle něj ani to, že Blatný není epidemiolog. "V tuto chvíli to není epidemický problém, ale problém obecně medicínský. Je to věc, ke které má kolega Blatný nepochybně co říct," dodal Štěrba.

Podle poslance ODS a lékaře Bohuslava Svobody, který byl také šéfem České lékařské komory, je Blatný vynikající odborník na dětskou hematologii. "Samozřejmě ministerské zkušenosti jsou otázka jiná, ale odborné předpoklady má veškeré," řekl novinářům po jednání správní rady VZP.

Nový ministr obecně podle něj musí být člověk, který se nesmí bát. "Protože vstoupit do této řeky je velmi podobné pokusu o sebevraždu," dodal. Medicínsky podložená rozhodnutí bude muset umět prosadit navzdory politickému tlaku z oblasti ekonomie. "Nikdo neví, jak se jeho kamarád zachová v okamžiku, kdy bude stát proti pistoli. Ta úloha je natolik těžká, že dávat za někoho ruku do ohně, nejde. Ale doktor Blatný má předpoklady, že by mohl," dodal.

Kladně hodnotí Blatného i poslanec a další nemocniční náměstek Vlastimil Válek (TOP 09). "Je to slušný, pracovitý a inteligentní lékař. Jeho oddělení má velmi dobrou pověst. Práci dělá dobře," řekl Válek.

Podle něj by Blatný jako ministr udělal maximum. "Udělá maximum stejně jako každý další lékař, který by tam seděl a byl by ochoten udělat cokoliv, aby to dobře fungovalo," poznamenal Válek.

Válek označil situaci, kdy nekontrolovaně roste počet lidí nakažených koronavirem, za katastrofální. Ministerstvo by si měl vzít pod sebe premiér, sestavit tým odborníků, politicky ho krýt a potom za to vzít zodpovědnost, míní. "Pokud by se situaci nepodařilo zvládnout, byl by to jeho problém, pokud by se to podařilo, byl by to jeho úspěch," řekl Válek.

Nechápe, proč se funkce ministra nechopí některý z poslanců a lékařů z ANO. Jmenoval například předsedkyni výboru pro zdravotnictví Věru Adámkovou, bývalého ředitele Masarykova onkologického ústavu Rostislava Vyzulu nebo někdejšího ředitele břeclavské nemocnice Miloslava Janulíka.

Zdroj: 
čtk