08. 02. 2023 Dnes má svátek Milada

Konec omezení na hlavním průtahu v Blansku. Otevřeli tam další nový kruhový objezd

Po novém kruhovém objezdu u Penny marketu můžou od 30. listopadu jezdit řidiči na hlavním průtahu Blanskem, kde byla přes čtyři měsíce trvající dopravní omezení.
kruhacbk1

Foto:

redakce (RED)

Okružní křižovatka, kvůli které byla od 12. července uzavřená hlavní dopravní tepna ve městě, je první částí stavby nového přemostění na Staré Blansko. Stavbaři už dokončili práce na silnici, v následujících dvou týdnech ještě ale dokončí chodníky v okolí kruhového objezdu. Řidiči by tak měli být opatrní vzhledem k pohybu chodců na přechodech u rondelu.

„Komplikace vyvstaly při práci na přeložce inženýrských sítí zejména v souvislosti s uložením stávajícího vedení ve Svitavské ulici, vícepráce jsme prováděli také ve Fügnerově ulici. Dokončený je ale vlastní kruhový objezd včetně dopravního značení, nové opěrné zdi, přeloženy a nově napojeny jsou také veškeré inženýrské sítě,“ uvedl na webu města vedoucí projektu z firmy Metrostav DIZ Robert Škarecký.

Blanenský starosta Jiří Crha uvítal, že se podařilo dodržet termín a průjezd křižovatkou už je možný. „Výrazně to pomůže zklidnit dopravní situaci v centru Blanska a samotný průjezd městem. Tato stavba nebyla jednoduchá, je ale velice důležitá mimo jiné také v souvislosti s vlakovou výlukou, která začíná 12. prosince,“ sdělil Crha.

„Nyní ještě dokončujeme chodníky a obruby u napojení Fügnerovy ulice a také terénní úpravy v okolí nové křižovatky. Proto je zatím umožněný pouze obousměrný průjezd Svitavskou ulicí, tedy na hlavním tahu Blanskem a kruhový objezd lze používat pouze v režimu „Projíždíte stavbou“. Hotovo chceme mít do dvou týdnů,“ upřesnil Robert Škarecký.

I během dokončovacích prací bude ale umožněn průchod pro pěší po chodníku podél supermarketu Lidl. V souvislosti s novou křižovatkou dojde také k rozšíření parkovacích ploch u supermarketu a k novému napojení cyklostezky podél řeky Svitavy.

Stavební ruch dál pokračuje také v těsném sousedství zprovozněné křižovatky. Kruhový objezd je totiž první etapou stavby za 265 milionů korun, která přemostěním překlene železniční trať a spojí tak dvě oddělené části Blanska. Jedno z ramen nové okružní křižovatky se proto zprovozní až po napojení mostu. 

„U něj už bylo provedeno kompletní pilotové založení na straně Starého Blanska, v současné době už pracujeme na obou březích Svitavy na pilotovém založení a budování opěrné zdi. Mimo tuto stavbu pak probíhají také práce na výrobě ocelové části mostu,“ dodal Škarecký.

Příští rok ještě dělníky čeká stavba okružní křižovatky u napojení na Brněnskou ulici. A také samotné vysunutí mostní konstrukce. Kompletně hotovo má být koncem října 2022.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT