Finanční podporu dnes schválili zastupitelé. Úpravy zámku mají stát až 40 milionů. Starosta Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09) ČTK řekl, že se bude snažit získat od kraje i další peníze. Město usiluje i o 13 milionů z ministerstva kultury. Moravský Krumlov už plátna v zámku vystavoval. Nyní si je půjčí od Prahy, která pro ně zatím nemá prostory.

O podpoře Krumlova krajští zastupitelé hlasovali najednou s více projednávanými body. Ruku pro zvedlo všech přítomných 55 zastupitelů, nikdo nebyl proti a nikdo se nezdržel.

Cyklus obrazů tvoří 20 velkých pláten, která Mucha maloval od roku 1910 dalších 18 let a věnoval je Praze. Od roku 2010 je epopej kulturní památkou. Do roku 2011 byly obrazy zhruba 50 let v Krumlově, v roce 2011 je tehdejší vedení Prahy nechalo odvézt. Nyní jsou v depozitáři Galerie hlavního města, protože je Praha nemá kde vystavovat.

Krumlov chce od začátku roku pracovat na úpravách zámku, aby ještě v první půli začal zkušební provoz bez pláten a od června nebo července by mohlo být k vidění dílo. Úpravy obsahují výměnu oken, práce na topení, zabezpečení a nasvícení. Krumlov chce epopej vystavovat celý rok, k vidění by měla být podle Třetiny asi 300 dní v roce. V minulosti lidé mohli v Krumlově vidět epopej od dubna do konce října. "Vidělo ji asi tak 25.000 lidí za toho půl roku. Městskému kulturnímu středisku to přinášelo dva až tři miliony korun. Nyní chceme, aby za rok epopej vidělo 50.000 lidí," uvedl Třetina. Po odvezení epopeje podle něj skončil například hotel Epopej, v němž je nyní ubytovna, nevyužitý je i sál. Moravský Krumlov má zhruba 6000 obyvatel a rozpočet kolem 150 milionů korun.