Pokud by byl na obou zámcích na Blanensku běžný provoz, proudili by tam v těchto dnech do skleníků návštěvníci, kteří lační po kráse těchto až exotických a v mnohém neprobádaných rostlin. „Škoda, že se letos na kamélie nepodíváme. Do Rájce i Lysic jsme jezdívali každý rok. Na květy jsme se dívali nejen ve sklenících, ale prohlíželi jsme si také krásná květinová aranžmá v komnatách,“ posteskla si pro zpravodajský portál BRŇAN Markéta Knoblochová z Brněnska.

A právě v Lysicích jsou stromy kamélií skutečnou raritou. Do kompletně obnovené oranžérie tamního zámku převezli kamélie z Karlových Varů v letech 1996–97. „Jde o šestici vzrostlých exemplářů dosahujících výšky téměř pěti metrů. Karlovy Vary však nebyly původním místem, kde se pěstovaly. Máme už potvrzeno, že za druhé světové války je právě převozem z Drážďan do Karlových Varů uchránili před bombardováním,“ upřesnila lysická kastelánka Martina Rudolfová. Tamní zámecká sbírka zahrnuje nejen těchto šest vzrostlých stromů kamélií, ale i několik desítek kaméliových keřů asi čtyřiceti odrůd.

„Zámecké zahradnictví v Lysicích spolupracuje s německými zahradníky ze Saska a společnými silami vyšlechtili dokonce kamélie, které voní. Tyto květy jsou právě díky vůni, kterou běžné kamélie postrádají, více hodnoceny a ceněny,“ vysvětlila zpravodajskému webu BRŇAN Dagmar Šnajdarová z kroměřížské pobočky Národního památkového ústavu. Díky historické tradici pěstování květin a tropických rostlin místními zahradníky, zaměstnanými rodinou Salm-Reifferscheidt, se pak zrodila kolekce kamélií na zámku v Rájci nad Svitavou. V roce 1973 tam z Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích u Prahy přivezli matečné rostliny kamélií.

„Současný soubor obsahuje více jak 250 klasických i méně známých odrůd kamélií, zastoupených ve více než pěti set rostlinách. Staré kamélie jsou vysázeny ve velkých nádobách a každoročně se dvakrát stěhují. V pozdním jaře ze skleníku na záhon pod širým nebem a na podzim zpět do skleníku,“ popsala kastelánka zámku v Rájci Zdeňka Kalová. Podle ní je velké umění udržet sbírku kamélií v dobrém stavu. Zámecký zahradník je šlechtí, sprašuje jejich květy, vysévá semena a hodnotí výsledky, ale také množí kamélie řízkováním.

„V době největšího květu na přelomu února a března je královna zimních květin součástí historických zámeckých interiérů. Letos to bohužel není možné, proto jsme pro naše návštěvníky připravili aspoň kaméliové prodejní okénko, které je otevřeno po zazvonění každou středu, čtvrtek a pátek od 10 do 15 hodin. Chystáme také on-line prohlídky, aby tato kvetoucí nádhera milovníkům kamélií ani letos neunikla,“ dodala kastelánka.