„Řemeslo má zlaté dno!“ Toto úsloví našich předků jako by pozbývalo platnosti. Nasvědčuje tomu alespoň nezájem žáků o studium na tradičních učňovských oborech. Ze Školy stavebních řemesel v Brně-Bosonohách ještě před dvaceti lety odcházelo do provozu například přes 200 zedníků ročně. Nyní jsou to necelé 3 desítky každý rok. „Zájem mezi žáky ZŠ po devátém ročníku o studium řemeslných oborů je krizový,“ říká ředitel školy Josef Hypr. „ V současné době nám ani nepomáhá stát, aby nám vytvářel patřičné podmínky. Možná i manuální práce v očích veřejnosti má čím dál nižší prestiž“.

Nezájem o učňovské školství je i přesto, že uplatnění absolventů je vpodstatě stoprocentní a platy takových odborníků se pohybují nad průměrem.

Pokud by se měla situace zlepšit, bude potřeba systémové pomoci od státu. Impuls pro větší zájem žáků by také mohl přijít od samotných firem, které si tak svůj dorost mohou podporovat už od školy.

Technické zázemí na vysoké úrovni, prvotřídní vyučující a jak jsme poznali, také příjemná tvůrčí atmosféra v hodinách. To je škola stavebních řemesel v Brně. Pokud se třeba nyní rozhudujete o budoucnosti vaší dcery nebo syna věřte, že vyučit se řemeslu je možná ten správný vklad do jejich budoucího života.