O několik pacientů s těžkým průběhem klíšťové encefalitidy pečují i letos v létě na Klinice infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno. Nakažení musejí být často na jednotce intenzivní péče, v některých případech je nutná i umělá plicní ventilace. Těžké stavy se nevyhýbají ani dětem. V Dětské nemocnici do konce června hospitalizovali pět dětí se zápalem mozkových blan způsobených virem klíšťové meningoencefalitidy. Loni jich bylo sedm, informovala nemocnice.

Krajští hygienici evidují od začátku roku do dneška 25 případů klíšťové encefalitidy, meziročně o sedm méně. Boreliózu zaznamenali ve 274 případech, meziročně o 124 více.

Infekce přenášené klíšťaty mohou u lidí způsobovat obrny. Pro klíšťovou encefalitidu je typická obrna pažního pletence, pro boreliózu obrna lícního nervu. Hrozí ale i jiné potíže.

Závažnější je podle odborníků klíšťová encefalitida

„Je obtížně předvídatelné, jaký bude mít průběh virové onemocnění a roli v tom nehraje ani tak odolnost pacienta, ale spíše a rozhodně stav imunity navozený očkováním. Díky vakcinaci nemá člověk buď žádné, nebo jen mírnější příznaky, na rozdíl od člověka, který nebyl očkován. U něho se mohou projevit horečnaté stavy, může se mu zhoršovat stav vědomí a jeho klinický stav bývá celkově neuspokojivý,“ uvedl přednosta kliniky Petr Husa.

Klíšťovou encefalitidu podle odborníka člověk většinou nepřehlédne

„Projevuje se určitou dvoufázovostí. V první fázi to jsou teploty a nespecifické příznaky jako únava, bolesti svalů a kloubů. Trvá to několik dní. Následuje období bez klinických projevů onemocnění, které bývá jeden až dva týdny, ale může být i delší. Pak se ale u někoho vyvine druhá fáze. Jedná se o nový vzestup teplot, velmi typický je třes, a může dojít ke komplikacím. Nejtěžší forma je postižení prodloužené míchy, kde jsou oběhová a dechová centra a pacient nutně potřebuje plicní ventilátor. Tady je riziko i úmrtí,“ dodal Husa.

Podle hygieniků loni s klíšťovou encefalitidou zemřel v kraji jeden člověk. Celkově evidují za uplynulý rok 47 případů onemocnění, borelióz pak bylo 382

„Zatímco borelióza je jako bakteriální onemocnění efektivně léčitelná antibiotiky, v případě klíšťové encefalitidy jakožto virového onemocnění je léčba pouze podpůrná a její úspěšnost závisí na celkovém zdravotním stavu pacienta a jeho věku. Právě u starších pacientů se setkáváme s velmi závažnými průběhy onemocnění a s následky, které velmi negativně ovlivní kvalitu jejich dalšího života. Klíšťové encefalitidě lze úspěšně předejít očkováním, které lidem starším 50 let hradí pojišťovny,“ řekla ČTK ředitelka protiepidemického odboru hygienické stanice Renata Ciupek.

Česká republika by se měla podle Husy srovnávat nejvíce s Rakouskem, protože tam je také onemocnění neustále přítomné

„Zatímco v Rakousku je očkovaných kolem 80 procent a ročně mají těžších případů přibližně 20, u nás je situace diametrálně odlišná. Očkovaných je zhruba 30 procent, záleží dle krajů. Pak se nemůžeme divit, že komplikovaných případů encefalitidy je u nás mezi 600 až 800 ročně,“ dodal Husa.