Městské kino se tak dočkalo další rekonstrukce. Před kinem už pilně pracují řemeslníci, přičemž stavební úpravy, které podle odhadu spolknou víc než pět milionů korun, budou probíhat částečně za plného provozu.

„Hlavním cílem je zastřešení terasy vstupního průčelí kina. Přistavěn bude i menší sklad ke kavárně a současně se nové zastřešení přetáhne nad stávající přístavbu. Dojde i k výměně oken a dveří, vyjma těch ve vstupním průčelí budovy, kde jsou výplně již z nedávné doby vyměněné,“ upřesnil Jiří Svoboda z oddělení investic odboru správy a rozvoje města.

Zlepšení pocítí návštěvníci kina i kavárny. Díky přístavbě se rozšíří nabídka kavárny, zastřešená terasa návštěvníky ochrání před sluncem i deštěm. „Po výměně oken a dveří zase očekáváme úsporu energií. Na první pohled viditelné budou nové nápisy Kino a Kavárna a na terase přibyde nová podsvícená vitrína pro plakáty,“ popsal vedoucí kina Jan Mach.

Stavební práce by měly být dokončeny v červenci. „Jedná se však zčásti o rekonstrukci, která s sebou v průběhu realizace stavby vždy přináší nové poznatky. V současnosti již například víme, že původní střešní plášť obsahuje několik vrstev různých konstrukcí a izolací, které se za ty desítky let nad stropní částí nahromadily. To má samozřejmě vliv na postup prací i termínové dokončení a konečnou cenu díla. Prakticky každý den se řeší technické návaznosti a nutné změny,“ vysvětlil na webu města Jiří Svoboda.

Blanenská radnice zahájila postupné opravy kina už před lety. Dosud se například vyměnily sedačky v hlavním sále, zavedla se digitální promítací technologie, vylepšil zvuk a stavbaři vybudovali bezbariérový přístup. Rekonstrukcí prošla také kavárna, vstup do budovy nebo elektroinstalace. Do úprav kina město v posledních zhruba dvaceti letech investovalo v součtu desítky milionů korun.

„Investice do úprav městského kina jsou smysluplně vynaloženými prostředky. Svědčí o tom jeho vysoká návštěvnost, biograf láká nejen obyvatele Blanska, diváci jezdí z celého regionu. Například letos v dubnu do hlediště zavítalo více než pět tisíc diváků, promítnuto bylo 44 filmů a tržby činily bezmála 670 tisíc korun,“ vypočítal starosta Jiří Crha (ODS).

Kino v Blansku začalo promítat před 101 lety. V tehdejším Bio invalidů se promítalo třikrát týdně. V roce 1957 se kino dočkalo přestavby a lidé si mohli vychutnat širokoúhlé filmy.

Další zásadní rekonstrukce přišla v roce 1968, kdy diváci dostali širokoúhlé panoramatické plátno o rozměrech 15,2 krát 6,8 metrů. Digitální technologii promítání má od roku 2011. Loňské stoleté výročí si blanenské kino připomnělo výstavou mapující jeho historii, dokumentárním filmem nebo exkurzemi pro veřejnost.