Do začátku prázdnin skončí stavební úpravy tramvajové trati na Palackého třídě v úseku Semilasso – zastávka Tylova, kde se za necelých 60 milionů korun obnovovalo 475 metrů kolejového svršku včetně montáže pryžových prvků pro odhlučnění trati.

„Při stavbě se podařilo zachovat provoz na lince 1. Do poloviny června se jezdilo po jedné koleji, poté se tramvaje vrátily na obě koleje. V současné době se stavební ruch přesunul k zastávce Semilasso ve směru do centra. Zrekonstruované nástupiště bude nově bezbariérové a vybavené přístřeškem pro cestující,“ upřesnila mluvčí DPMB Hana Tomaštíková. 

Dopravní podnik letos také zrekonstruuje tramvajovou trať v úseku Osová – smyčka Starý Lískovec a dokončí tak její kompletní obnovu na téměř tříkilometrovém úseku od krematoria do smyčka ve Starém Lískovci. Ta bude nově bezbariérová.

„Během prázdnin obnovíme tramvajový svršek i spodek včetně odvodnění. Staré kolejnice vyměníme za nové, které budou opatřeny pryžovými bokovnicemi a sníží se tak hlučnost z tramvajové dopravy. Součástí je i výměna trolejového vedení v celém úseku,“ vysvětlil generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.

Poblíž parkoviště ve Valašské ulici navíc v obou směrech vznikne nová tramvajová zastávka. „Zastávku Osová jsme během stavby tramvajové trati k Univerzitnímu kampusu museli posunout blíže k městu. Abychom obyvatelům Starého Lískovce umožnili kratší docházkové vzdálenosti k MHD, zřídíme přibližně v polovině úseku mezi zastávkami Osová a Dunajská novou zastávku,“ vysvětlil technicko-provozní ředitel DPMB Vítězslav Žůrek.

Stavební práce za 115 milionů korun tam potrvají celé prázdniny. „Tramvajové linky 6 a 8 budou obsluhovány obousměrnými tramvajemi a ukončeny úvraťově v zastávce Osová. Vybrané spoje linky 6 v pracovních dnech skončí již ve smyčce Švermova. Náhradní dopravu do Starého Lískovce zajistí posílený provoz linky 69,“ doplnila Tomaštíková.

Dopravní podnik také v rámci probíhající rekonstrukce Mendlova náměstí během července a srpna upraví kolejový trojúhelník a také trať zasahující do Křížové ulice. Kromě výměny kolejí za nové se udělají i přeložky stávajících tras kabelové a trolejové sítě.

Kvůli stavebním pracím tramvaje v červenci neprojedou Křížovou ulicí. Linku 1 proto ve směru od Řečkovic zkrátí do smyčky Nové sady. Do Pisárek ji z Mendlova náměstí nahradí odkloněná linka 5. Hybešovou a Václavskou ulicí pojedou tramvajové linky 2, 6 a 8, na jejichž trase bude zřízena v ústí Václavské ulice dočasná zastávka Mendlovo náměstí. V srpnu se práce odehrají pouze etapově o víkendech a na cestující tak bude čekat méně omezení.

Během prázdnin bude také pokračovat strategický projekt Šalinou na kampus, kde se kromě budování vlastních kolejí významně posunou práce na budování zastávek, a to jak podzemní Západní brány, tak terminálu Nemocnice Bohunice.

Po dokončení osvětlení podzemních prostor a jednotlivých provozních objektů pracovníci začnou stavbu vybavovat technologiemi. „První testovací jízdy a následné zkoušky a revize se uskuteční letos na podzim. Po jejich úspěšném dokončení bude na konci roku v nejdelším tramvajovém tunelu v tuzemsku zahájen zkušení provoz s cestujícími,“ dodal Havránek.

Městský přepravce také v létě využije projekt Brněnských komunikací na opravu a výměnu dlažby v Masarykově ulici a během výluky provozu vymění staré koleje na nové. „Opravíme 190 metrů tramvajové trati mezi křižovatkami s ulicemi Josefská a Orlí a zamezíme tak opětovnému rozkopávání ulice a omezení dopravy,“ vysvětlil generální ředitel. Kvůli těmto pracím tak linku číslo 4 odkloní Husovou a linku číslo 9 Rooseveltovou ulicí.

A kvůli výstavbě protipovodňových opatření neprojedou o prázdninách tramvaje ani Renneskou. „Mezi zastávkami Hlavní nádraží a Křídlovická DPMB zajistí kyvadlový provoz po jedné koleji tramvajovou linkou 7. Linka 8 pojede do Bohunic odklonem ulicemi Hybešovou a Vídeňskou,“ upřesnila Hana Tomaštíková.

Nové tramvajové zastávky se pak v červenci dočkají obyvatelé městské části Brno-Komín, která se v této lokalitě s výstavbou nových rodinných bytových domů rozrůstá. Na trase linek 3 a 10 zřídí dopravní podnik v obou směrech bezbariérovou zastávku Podveská, díky které se místním výrazně sníží docházková vzdálenost k MHD.

V sobotu 2. července také zahájí pravidelný sezónní provoz linka H4. Historickou tramvají se cestující budou moci svézt o víkendech vždy od 10 do 18 hodin. S ohledem na prázdninovou výluku v Masarykově ulici bude mít tato linka výchozí bod právě na náměstí Svobody a pojede odtud po trase Česká – Malinovského náměstí – Hlavní nádraží – Nové sady.