Bouři nevole vzbudily na sociálních sítích snímky zavřených dětských hřišť v některých brněnských městských částech. „To si snad děláte p…l?“ napsal na facebooku ve skupině Naše Bohunice jeden z uživatelů k fotografiím hřiště a herních prvků obehnanými páskami Zákaz vstupu.

Bohunický starosta Antonín Crha (KDU-ČSL) k tomu později na sociální síti sdělil, že po konzultacích s vedením města zůstanou dětská hřiště v městské části otevřená. „Páska z těch dvou hřišť bude odstraněna. Dostala se tam nedopatřením bez mého vědomí,“ uvedl starosta.

Vláda totiž ve svém nařízení z konce minulého týdne obecně doporučila správcům dětských hřišť, aby je v rámci protiepidemických opatření uzavřeli. Brněnští radní se však rozhodli, že toto doporučení v jihomoravské metropoli platit nebude a dětská hřiště zůstanou otevřená.

„Brno nedoporučuje zavírat dětská hřiště. Situaci jsem probral s odborníky z Veřejné zeleně města Brna a z odborů zdraví a životního prostředí, kteří nevidí důvod k tomuto kroku,“ sdělil na sociální síti náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) s tím, že vláda sice doporučila plošně dětská hřiště zavřít, ale představitelé Brna to nepovažují za nutné.

Hřiště ve městě by měla být podle Hladíka dezinfikována párou. „Na každé hřiště umístíme informační ceduli k dodržování hygienických opatření a rozestupů. Nechceme ale bránit rodičům s malými v jejich aktivitě. Malé děti prostě potřebují na čerstvý vzduch,“ upřesnil náměstek primátorky.

A vlnu emocí vyvolaly i fotografie na facebooku, zachycující v pondělí odpoledne, kdy začal platit tvrdší lockdown, kontrolu dospělých a dětí na hřišti v brněnské čtvrti Lesná hlídkou strážníků.

Ti tam však podle mluvčího městské policie Jakuba Ghanema vyjeli po telefonickém udání, že lidé se na hřišti pohybují bez roušek a porušují i další nařízení. „Strážníci, kteří mají podle zákona povinnost tyto informace prověřit, ale na žádný prohřešek nepřišli a nikoho nepokutovali,“ uvedl mluvčí.