První celovečerní hraný film režiséra a muzikanta Jana Foukala se už představil na nedávném karlovarském filmovém festivalu v soutěžní sekci Na východ od Západu. Filmová romance se z velké části odehrává v Brně, proto se na produkci mimo jiné podílela filmová kancelář Brno Film Office, která působí pod Turistickým informačním centrem (TIC) Brno.

Hlavní role ztvárnili herečka Eliška Křenková a frontman kapely Květy Martin Kyšperský. Ve filmu dále hrají Jan Strejcovský, Anita Krausová, Agáta Kryštůfková či Pavel Zatloukal a vystupuje v něm i brněnská písničkářka Nikola Mucha.

„Filmy přinášejí městu propagaci, podporují cestovní ruch a mají i významný ekonomický efekt. Málokdy přitom vidíte ve filmu tolik záběrů z jednoho města. Brno je v něm zobrazeno velmi civilně a současně. Tvůrci vybrali lokality, které přirozeně zapadají do nálady snímku a podávají velmi autentický obraz města,“ uvedl radní pro kulturu Marek Fišer (Piráti).

Marťanské lodě se natáčely na atraktivních místech v Brně: hlavní hrdinové se poprvé setkávají na narozeninovém večírku ve vybydlených prostorách brněnského nádraží. „Dále ve filmu poznáte Městské lázně v Zábrdovicích, funkcionalistický palác Typos, nově zrekonstruovaný palác Jalta, Kabaret Špaček, Kabinet Múz, Bajkazyl nebo areál brněnské Malé Ameriky u železničního nádraží,“ vypočítala lokality Hana Novosadová z TIC Brno.

Podle herečky Elišky Křenkové se Brno za poslední roky hodně zvedlo, co se týče gastronomie. „Trhy na Zelňáku, stálá expozice fauny, galerie, nově zrekonstruované Janáčkovo divadlo a místa jako Kvítka v bytě jsou pro mě jako oázy. Připadám si v Brně jako na dovolené u moře, protože lidé jsou tu klidnější a pomalejší než v rušné Praze. Takže Brno je pro mě krásná směs ruchu a klidu ve správné míře. Dokázala bych si představit tam žít,“ zasnila se Křenková.

Ta by měla být mezi tvůrci filmu, kteří ho slavnostně uvedou 9. září v Univerzitním kině Scala na Moravském náměstí. Do českých kin pak vstoupí o týden později. Snímek Jana Foukala vznikl za finanční podpory Státního fondu kinematografie a Jihomoravského filmového nadačního fondu.