fbpx
24. 03. 2023 Dnes má svátek Gabriel

Masarykova univerzita vypověděla smlouvy se čtyřmi ruskými univerzitami

kam-mos

Foto:

redakce (archiv)

Masarykova univerzita v Brně vypověděla smlouvy se čtyřmi ruskými univerzitami. Důvodem je invaze Ruska na Ukrajinu. V prohlášení zveřejněném na stránkách univerzity rektor Martin Bareš uvedl, že jde o přerušení spolupráce s institucemi, které nijak nepostihne studenty ani akademiky s ruským občanstvím v Česku.

"Jde o ukončení Dohody o spolupráci z roku 2009 s Yugra State University, ukončení Dohody o akademické spolupráci z roku 2008 s Lobachevsky State University of Nizhny Novgorod a ukončení Smluv o výměně studentů z let 2012 a 2015 s Udmurt State University a National Research University Higher School of Economics in St. Petersburg," uvedla univerzita na stránkách. Informaci zatím vedení školy poslalo elektronicky, v pondělí pak odejdou dokumenty běžnou poštou.

Univerzita zdůraznila, že jde o ukončení spolupráce s institucemi a účelem vypovězení smluv není postižení studentů nebo akademiků s ruským občanstvím.

"Je proto pro nás absolutně nepřijatelné spolupracovat v oblasti mezinárodních vztahů a vzdělávání s institucemi země, která opakovaně nerespektuje základní hodnoty civilizovaného světa. Jsme připraveni diskutovat o obnovení naší spolupráce pouze tehdy, když si budeme jisti, že principy demokracie, svoboda a respekt sdílený s evropskými zeměmi 21. století v Rusku definitivně zvítězily," uvedl Bareš v dokumentech odeslaných rektorům ruských univerzit.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT