Známý maxijedlík Jaroslav Němec vyhrává soutěže v pojídání různých jídel jako na běžícím pásu. Tentokrát se však vrátil ke kořenům a jako vyučený kuchař výrazně zabodoval na již devátých Slavnostech moravského uzeného a vína na hradě Veveří u Brněnské přehrady, které se konaly po tříleté covidové pauze. Němec totiž se svou uzenou krkovičkou vyhrál pohár za nejlepší domácí uzené!

Na vítězství je patřičně hrdý

Rodák z Bystrého u Poličky je na zisk putovního poháru, který mu předávala coby členka poroty herečka Markéta Hrubešová, patřičně hrdý. „Každý rok jezdím na Veveří a účastním se soutěží v pojídání zabijačkových dobrot. Tentokrát jsem ale dovezl svoje vlastní domácí uzené a bylo z toho rovnou první místo!“ svěřil se s úsměvem zpravodajskému portálu BRŇAN vyučený kuchař, který v současnosti pracuje jako skladník.

Doma si chystá sváteční uzené

Doma prý s rodinou udí při každé vhodné příležitosti. „Udíme klobásky, kuřata i vepřové maso vždy před Velikonocemi, Vánocemi a dalšími svátky během roku,“ upřesnil Němec. A přidal recept na to, jak vyudit krkovičku, která pak boduje u strávníků, ale sbírá i poháry. Na Slavnostech moravského uzeného přitom porazil 14 konkurentů.

Základem při uzení masa je jeho správná příprava

„Maso si naporcujte na menší kusy, ideální je váha 1 až 2 kg. Měly by být také podobně velké, aby se udily stejnou dobu. Maso nasolte. Podpoří to chuť, změkčí ho a také prodlouží trvanlivost. Můžete ho nasolit nasucho, v solném láku nebo kombinací obojího. Solicí směs do kusů masa pořádně vetřete a přidejte rozdrcený česnek. Přebytek setřeste,“ radí maxijedlík.

Krkovička se musí párkrát přeskládat

Maso se podle něj uloží do nádoby těsně na sebe, zatíží a nechá v lednici dva dny odležet. Pak se opláchne a naloží do solného láku. A každé 3 až 4 dny je potřeba ho přeskládat. Spodní kusy dát nahoru a naopak. Celý proces se opakuje po dobu 4 až 6 týdnů. Za použití rychlosoli jsou to dva týdny.

Jarda udí na dřevě z třešní a ve zděné udírně

Naloženou krkovičku pak Němec udil ve zděné udírně. „Z dřevěné totiž uniká kouř i teplo. Topím dřevem z třešní, které zbavím kůry. Dodá uzenému jedinečnou chuť. Ideální teplota pro vepřové je 60 stupňů Celsia. A je lepší udit tři dny než to mít za den v rozpálené udírně hotové a vysušené. Na konci uzení zhruba hodinu před vytažením z udírny jsem dal na hořící dřevo pruty z jalovce, které jsem dostal od kamaráda z Valašska. Jalovec totiž masu dodá patřičné aroma,“ dodal k vítěznému receptu Jarda Němec.