Mendlovo náměstí dostane nový vzhled, prostor oživí 30 stromů

  • Vizualizace

    studio Chybik+Kristof

Více prostoru pro lidi, méně asfaltu. Tímto heslem se řídí architekti při plánování proměny jednoho z největších dopravních uzlů v Brně – Mendlova náměstí. Stavební práce už na tomto náměstí a v jeho okolí začaly, momentálně jsou stavbaři v ulici Křížkovského a u brněnského Caracasu (unikátní tramvajový most). Pracuje se na rozvodech vodovodu, kanalizace a dalších sítí. Celkem přijde celá proměna na 155 milionů korun a za rok by měla být nová tvář Mendláku hotová.

Podobu náměstí vytváří architektonické studio Chybik+Kristof společně s architektem Michalem Plaščákem. „Důležitý městský dopravní uzel proměníme v bezbariérové ​​uspořádání doplněné červeným kruhem, který sjednocuje všechny funkce náměstí a zpřístupňuje oblast ze všech směrů,“ popsal architekt Ondřej Chybík. Podle něj dojde i k přemístění trolejbusových zastávek, posunou se více k pivovaru, aby vznikl větší prostor pro zeleň.

Právě stromy budou mít významnou roli v utváření celého prostoru. Bude jich tu 30 a budou zasazeny do speciálního prokořeňujícího substrátu, který bude pod celou plochou náměstí. „Snažili jsme se vybrat takové druhy, aby náměstí bylo barevně zajímavé v každém ročním období. Z druhových taxonů tu bude zastoupen dub, jilm, jírovec a celtis,“ uvedl zahradní architekt Zdeněk Sendler.

„Nově vznikající prostor bude ideální nejen pro posezení ve stínu a odpočinek, ale také může hostit různé trhy nebo adventní akce. První větší událost tu uspořádáme v letních měsících příštího roku, kdy plánujeme oslavy výročí Mendelova narození. V současné době probíhá soutěž na zhotovení jeho sochy,“ popsal náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Podle architektů jde o velmi významné místo, které bylo roky zanedbáváno. Mělo by být reprezentativním prostorem, které důstojným způsobem odkáže na vědeckou práci Johanna Gregora Mendela , po němž nese jméno.  

Proměna lokality s sebou přinese i celkovou změnu koncepce městské hromadné dopravy v okolí Mendlova náměstí. Plánovaných prací se využije například k zatrolejování ulice Veletržní, kam budou přeloženy trolejbusové linky jedoucí od Hlinek na Mendlovo náměstí. Nově tak trolejbusy u výstaviště pojedou pod tramvajovým mostem a kolem letohrádku Mitrovských. V opačném směru zůstává trasa trolejbusů stejná – kolem opatství a pivovaru do ulice Hlinky a dále.

Stejně budou vedeny i autobusové linky 44, 84 a regionální. Díky zrušení průjezdu autobusových a trolejbusových linek přes tramvajovou trať na Mendlově náměstí dojde k viditelným změnám u zastávek tramvajové linky 1, která doposud zastavuje nekomfortně na silničním přejezdu. Nově bude možné vybudovat bezbariérové zastávky. Stavební úpravy na zastávce tramvají na linkách 5 a 6 ve směru od Pekařské, spočívající v její přestavbě na bezbariérovou, jsou v plánu až v dalším období, nicméně už nyní bude pro tuto změnu připraveno vše nezbytné.

Všechny zastávky MHD na Mendlově náměstí budou po dokončení prací bezbariérové. Změna vedení jednotlivých linek bude zaváděna postupně už od letošního podzimu do léta příštího roku. Po roce 2022 tak zůstane k dokončení pouze prostor tramvajové smyčky a zastávka tramvají na linkách 5 a 6.

 

Fotogalerie: