Městské holubníky by mohly vyřešit problémy s přemnoženými holuby, s nimiž se potýká každé větší město včetně Brna. Ptáci znečišťují veřejná prostranství, ale jejich trus je i nebezpečný pro okolí. V případě holubníků jde o levnou, na údržbu nenáročnou, humánní a efektivní cestu, jak redukovat populaci holubů. Systém městských holubníků představil na sněmu brněnských starostů Odbor vodního a lesního hospodářství a zemědělství Magistrátu města Brna.

Fungování holubníku si ověřili na gymnáziu

Snižování počtu holubů se podle náměstka primátorky Jaroslava Suchého (KDU-ČSL) často řeší deratizací, odstřelem, nebo nasazením dravců. „To je podle mě nehumánní, a navíc je to finančně nákladné a nejde o dlouhodobě efektivní řešení. Rádi jsme proto přijali návrh seznámit se s konceptem městských holubníků. Osobně jsme se přesvědčili, jak takový půdní holubník může fungovat v Gymnáziu Matyáše Koperníka v Bílovci. Byli jsme z toho nadšeni. Víme také, že takové holubníky fungují už několik dekád v západní Evropě, kde se podařilo pomocí částečného odběru vajec redukovat populaci holubů o polovinu,” uvedl Suchý.

Holubníky mají své uspořádání a systém

Holubi žijí v páru, proto má každý jeden budník – poličku, kde hnízdí. Dále jsou zde bidýlka k posedávání, krmítka, pítka a podkládky ke hnízdění. „Podstatou holubníků je, že ptákům nabízejí ideální prostor k trávení času. Pohybují se zde asi 80 procent denní doby, snášejí vajíčka a trus zůstává v místě. Jejich uspořádání je přitom jednoduché. Existuje několik typů holubníků – půdní, střechové, sloupové a věžové. Nicméně nejvhodnější variantou jsou půdní holubníky. Ty jsou cenově dostupnější a nejjednodušší na údržbu. Cenový odhad takového holubníku je 150 až 200 tisíc korun. Pojme stovky holubů,“ doplnil primátorčin náměstek.

Brno okupují tisíce holubů

Město zatím mapují, kde by vybudování takových holubníků mělo smysl. Očekává náměty od městských částí, kterým byl koncept představen. „Potřebujeme také znát minimální počet holubníků, který by stav v brněnských ulicích zlepšil. Proto hodláme zjistit celkový počet holubů v Brně. Zatím neznáme přesné číslo, ale mělo by jít o tisícovky jedinců,“ řekl Suchý.

Hlavní motiv? Snížení populace holubů v Brně

Hlavním motivem zřízení holubníků je celkové snížení populace holubů v Brně. To by podle náměstka přineslo i další benefity. „Chtěl bych ještě zdůraznit, že hlavním důvodem pro vybudování městských holubníků je redukce počtu holubů pomocí částečného odběru vajec. Tím pádem i z dlouhodobého hlediska může město ušetřit peníze za úklid a čištění trusu. V konečné fázi se také zlepší vitalita holubů a budou z toho těžit obě strany,“ dodal náměstek.