Veletrh se uskuteční za přísných protiepidemických opatření. Účast přislíbili ministři obrany Slovenska a Maďarska, organizátoři jednají o příjezdu dalších delegací.

IDET 2021 se bude na brněnském výstavišti konat současně s dalšími bezpečnostními veletrhy PYROS a ISET, které se věnují požární tematice a bezpečnostní technice. Vystavovat bude více než 490 firem, zahájení se zúčastní premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). IDET se uskuteční po pauze, kterou si vynutila koronavirová pandemie, termín museli organizátoři několikrát posouvat.

Podle náměstka ministra obrany Tomáše Kopečného bude veletrh příležitostí pro ministerstvo obrany ukázat nejen modernizovanou českou armádu a další směřování její modernizace, ale i na tuto modernizaci připravený obranný průmysl.

Expozici ministerstva obrany má na starosti Petr Čepelka. Novinářům dnes řekl, že zahájení veletrhu doprovodí společný průlet vojenské techniky, které se zúčastní stíhače gripen, dopravní stroje airbus a CASA, L-39 a vrtulníky Mi-171š, Mi-24 a Sokol. Poslední dva stroje budou představeny i na statické ukázce. Své vybavení představí i pozemní jednotky, a to včetně bojových vozidel Pandur ze 4. brigády rychlého nasazení, návštěvníci si budou moct prohlédnout tato vozidla i ve spojovací a velitelské verzi. Armáda chce dále ukázat nové chemické průzkumné vozidlo na podvozku Iveco, Toyotu Hilux a další pozemní techniku včetně prostředků na podvozku Tatra. K vidění budou i ruční zbraně.

Vojáci budou chtít představit i mnohonárodní centrum pro koordinaci logistiky, tzv. Centre of Excellence NATO pro oblast zbraní hromadného ničení a mnohonárodní centrum leteckého výcviku. "Rádi bychom prezentovali oblast robotiky, autonomních systémů, kybernetické obrany a umělé inteligence, abychom oslovili i mladou veřejnost," dodal Čepelka.

Podle generálního ředitele společnosti Veletrhy Brno Jiřího Kuliše se musí veletrh uskutečnit za nestandardních, ale realizovatelných podmínek. Vystavovatelé musí podle něj deklarovat, že jejich pracovníci jsou očkovaní, testováni nebo nemoc prodělali, možnost antigenního testu bude i přímo na místě.

Podle prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiřího Hynka veletrh nově nabídne tzv. start-upový pavilon, ve kterém své produkty představí mladé firmy. Poznamenal, že IDET nabídne například ukázku patentovaného českého raketového motoru. Hynek vyzdvihl význam veletrhu, který přichází po pandemických uzavírkách, jež často znemožnily osobní kontakt výrobců a zákazníků.

Z českých firem se na veletrhu představí třeba Aero Vodochody, Czechoslovak Group, Česká zbrojovka, Meopta nebo STV Group, ze zahraničních velké zbrojařské společnosti jako Lockheed Martin, General Dynamics, Israel Aerospace Industries, Nexter Systems nebo Rheinmetall.