Jak již zpravodajský portál BRŇAN informoval, břeclavský ornitolog Libor Opluštil rozmístil nové ptačí budky v severní brněnské městské části loni na jaře v březnu a dubnu.

A když je v těchto dnech po roce kontroloval, měl z jejich plného obsazení radost. „V budkách, které jsou kolem parku na náměstí SNP v Černých Polích, v Čertově rokli pod Haškovou ulicí na Lesné i v parku Marie Restituty, se usídlily zejména sýkorky koňadry a sýkorky modřinky, dále brhlíci a také špačci,“ vypočítal ornitolog.

Obsazenost ptačích budek je podle něj větší, než se původně očekávalo. „I když instalace budek byla loni termínově na hraně, přesto si ptáci stihli obhlédnout v daných lokalitách terén a budky postupně obsadili,“ vysvětlil Libor Opluštil.

Doba zahnízdění je přitom různá. „Někde jsou už mláďata odrostlá a připravená na vylétnutí, v jiných budkách ještě nedávno vylíhnutá,“ uvedl v příspěvku na sociální síti starosta Brna-severu Martin Maleček (Hnutí SOL), který také zveřejnil fotografie z kontroly budek.

Podle Opluštila se ptáci v budkách už dobře zabydleli. A v některých budkách jsou ve hnízdech pod mláďaty vidět i kočičí chlupy. „To jsou vyčesané z mých koček, které v době hnízdění poctivě zežmoulané napichuji na větvičky a ptáčci si to obratem zobáčku rozeberou. Dávám i na balkon – dole na borovici mají krmítko – a denně je chomáč pryč. Takže tepelný i měkoučký komfort mají,“ napsala k vylepšení vystýlky Zdenka Paulíková.

„Je hezké, že lidé oblíbeným ptáčkům takto pomáhají. Třeba koňadry používají k budování hnízda jako podklad výhradně mech, na který pak stelou právě třeba chlupy, plst a vůbec všechno, co je měkké,“ upřesnil k tvorbě hnízd ornitolog.

Problém však podle něj občas představují kousky plastových provázků, které ptáci do hnízd v budkách přinesou. „Mláďata si pak někdy do provázků zamotají nožičky a nemůžou se z nich vyprostit. Proto když kusy provázků v budkách najdeme, tak je odstraníme,“ vysvětlil Libor Opluštil.

Ten je s vytvářením nových hnízdišť koňader, modřinek, brhlíků i špačků ve městě pod Špilberkem velmi spokojený.

„Je vidět, že ptáci usídlení v budkách na Brně-severu mají patřičnou potravní základnu a vůbec prostředí, kde mohou žít a vyvést mláďata. Keře, stromy a zeleň v parcích jim pak poskytují přirozené útočiště. A díky tomu se vrací biodiverzita do měst, která takto ještě víc ožívají,“ zdůraznil ornitolog.