Na Mendlově náměstí v Brně slavnostně odhalili sochu věnovanou otci genetiky Gregoru Johannu Mendelovi. Dílo známého sochaře, umělce a slévače Jaromíra Garguláka má název Hrachovina. Na více než pět metrů vysokou Hrachovinu padlo téměř 8,5 tuny bronzu. 

Kraj dal na sochu milion

Milionem korun podpořil vznik sochy Jihomoravský kraj. „Ta socha tu má svoje místo. Jen pár desítek metrů odsud Mendel objevil něco, co opravdu změnilo svět. Máme být na co hrdí a jsem rád, že kraj mohl být u toho,“ řekl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Porota vybrala nejlepší soutěžní návrh

Umělecké dílo stálo 24,5 milionu korun. Dále bylo nutné uhradit nad rámec této ceny i náklady na mezinárodní soutěž, skicovné a odměny autorům. To zcela odpovídá mezinárodním standardům na zakázku takového významu. „Město Brno přispělo na vytvoření sochy 10 milionů korun. Porota, jejíž jsem byla součástí, vybrala skutečně nejlepší soutěžní návrh a jsem přesvědčena o tom, že Hrachovina je investicí, na kterou budou obyvatelé města pyšní dlouhé roky,“ dodala primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Hrachovina připomíná zákony dědičnosti

„Naším cílem bylo dát budoucím generacím trvalou připomínku této významné osobnosti vědy a víry, a to velmi originálním způsobem. Nejedná se totiž o figurální sochu samotného Mendela, jak je u významných historických osobností běžné, ale o umělecké ztvárnění Mendelova objevu, zákonů dědičnosti,“ uvedl ředitel obecně prospěšné společnosti Společně Jakub Carda.

V soše je uložené DNA Mendela, primátorky i hejtmana

Socha je unikátní i tím, že v sobě nese poselství budoucím generacím v podobě uložené DNA jak samotného Gregora Johanna Mendela, tak současných významných osobností včetně primátorky a hejtmana. „Konečně jsme se dočkali okamžiku, kdy po roce budeme moci sochu odhalit. Na přelomu ledna a února minulého roku jsme začali jet na plný výkon, protože termín předání sochy byl šibeniční, a tak jsme rádi, že nyní můžeme sochu Hrachoviny odhalit veřejnosti,“ dodal Jaromír Gargulák.