Zaměření a zakreslení pozemků včetně toho, kudy vedou sítě a kde se nacházejí jaké objekty, průzkum hydrogeologický i inženýrsko-geologický, prověření stavebně technického stavu objektů – zkrátka komplexní zhodnocení čeká území bývalého Dřevopodniku. Město tu do pěti let plánuje vystavět na dvě stě bytů. V tiskové zprávě o tom informovala Radka Loukotová z brněnského magistrátu.

Areál bývalého Dřevopodniku se nachází v samotném centru města Brna, mimo nábytek vyráběl například varhany, a dlouhou dobu byl v konkurzu.

„Výstavba tohoto charakteru představuje dobrou příležitost pro soukromé investory, příkladem čehož je z poslední doby například Vlněna nebo Nová Zbrojovka. Jako město chceme s investory aktivně spolupracovat a zejména zajistit, aby spolu s novými prostory vznikala potřebná infrastruktura,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková (ODS).

Do přestavby areálu Dřevopodniku se chce pustit samotné Brno. „Máme v úmyslu vystavět tu zhruba 200 bytů, které v tuto chvíli plánujeme nabídnout jako byty družstevní. Jde o alternativu k developerské výstavbě, kdy družstvo staví pro své členy za nákladové ceny, a nikoliv pro zisk,“ dodal náměstek pro oblast bydlení a správy majetku Jiří Oliva (ČSSD).

Byty by tak podle něj měly být výrazně dostupnější. Radní už vybrali firmu, která provede potřebné průzkumy, zaměření a zakreslení. Projekční práce by měly být hotové do roku 2023, samotná stavba by pak proběhla mezi lety 2024 a 2026. „Předpokládáme, že nás celý projekt vyjde zhruba na miliardu,“ upřesnil Oliva.

 „Další rozvoj oblasti si slibujeme i od vybudování Brněnské třídy a znovuodkrytí toku Staré Ponávky. V této věci právě připravujeme i změnu územního plánu a technickou studii na Brněnskou třídu, aby se tato část města mohla konečně proměnit k lepšímu,“ dodal radní pro oblast územního plánování Filip Chvátal (KDU-ČSL).