Nad Brněnskou přehradou se v sobotu 10. června rozsvítí první ze soutěžních ohňostrojů, které jsou součástí festivalu zábavy Ignis Brunensis. Letos do Brna přijedou vítězové posledních ročníků, kteří budou usilovat o titul „vítěze vítězů“, řekl dnes na tiskové konferenci Ondřej Morávek z pořádající společnosti SNIP&Co. Ohňostroje se uskuteční kromě 10. také 14., 17. a 21. června vždy ve 22:30. Sobotním ohňostrojům bude předcházet i dronová show, která začíná 21:50.

Ohňostroje jsou jako vždy volně přístupné na plochách okolo přehrady, lze si koupit vstupenku na tribunu poblíž přístaviště. I letos dopravní podnik zajistí před ohňostroji a poté posílenou dopravu na přehradu. Budou jezdit i některé regionální linky tak, aby se návštěvníci dostali z Brna v noci domů.

První ohňostroj mají na starosti čeští tvůrci z Flash Barrandov SFX, kteří vytvořili show Hra s ohněm

Po nich budou následovat Francouzi a jejich dílo Ohnivý polibek vodě. „Tvůrce Arnaud Fouriau si hraje s myšlenkou, že dva neslučitelné živly oheň a voda se potkávají na hladině. Efekty se budou co nejvíce na hladině odrážet,“ popsal Morávek. V sobotu 17. června se předvedou Norové. Jejich název ohňostroje Nordic Noir odkazuje na literární žánr severských dramat. Soutěžní show završí loňští vítězové ze Švédska, kteří jediní v historii brali všech pět cen včetně divácké. Poprvé pracují s tématem lásky, název ohňostroje je Velká láska.

Ohňostroje se naprogramují dopředu s digitálním odpalem, stačí jediné tlačítko

Jelikož jdou stále dopředu technologické možnosti digitálních odpalů, je podle Morávka možné čím dál lépe synchronizovat světelné efekty s doprovodnou hudbou, a to až na tisícinu sekundy. „Když jsme v roce 2001 začínali, odpalovalo se z pontonu manuálně. Na pontonu byla plechová bouda, v níž byli pyrotechnici a pomocí zvukových signálů odpalovali 120 povelů v průběhu čtvrthodinové show. Zhruba deset let zpět vznikly technologie pro digitální odpalovací systémy a pyrotechnici mohou být na břehu. Dnes se celý ohňostroj naprogramuje dopředu. Začínalo se na 1000 odpalech a dnes je systém posílen tak, že je možné vyslat až na 2000 povelů. Na začátku ohňostroje stačí zmáčknout jedno tlačítko, ale předchází tomu rok či dva práce a pak tři dny na přehradě, kdy se ohňostroj chystá a testuje, že je všechno, jak má být. Je možné do ohňostroje manuálně zasáhnout, ale obvykle se to nedělá,“ popsal Morávek.

Jiří Morávek uvedl, že bez veřejné podpory by nebylo možné festival uskutečnit

Rozpočet na ohňostrojnou část je 15 milionů korun, přičemž město přispělo 4,5 milionu a Jihomoravský kraj dvěma miliony. Dronová show má samostatný rozpočet, do kterého město přispělo dvěma miliony korun a kraj 500.000 korunami.