Pandemie koronaviru, která přinesla distanční výuku na vysokých školách, ovlivnila vývoj cen nájemného v Brně. Podle údajů společnosti UlovDomov, která se prostřednictvím služby Ideální nájemce zabývá pronajímáním bytů a ceny nájemného dlouhodobě sleduje, kleslo měsíční nájemné v posledním čtvrtletí loňska meziročně o stokoruny.

"Vývoj cen v Brně neprošel tak dramatickým vývojem, jaký jsme pozorovali u pražských nájemních bytů. Vzhledem k menšímu podílu bytů provozovaných v režimu Airbnb a dlouhodobě vysoké poptávce evidujeme pokles jen v řádu stovek korun měsíčně, nikoliv tisíců jako v Praze. Brno je ale bezesporu univerzitním městem a zdá se, že klasická prezenční výuka se v tomto školním roce už nerozběhne. Tento fakt samozřejmě místní trh ovlivňuje," uvedl jednatel firmy Martin Březina.

V posledním čtvrtletí výrazně přibylo nabídek volných bytů k pronájmu, jejich počet se zvýšil o třetinu na 1841 nabídek. Zejména u velkých bytů se nájemné snížilo dost citelně.

V posledním čtvrtletí klesla průměrná cena měsíčního nájemného u většiny dispozic bytů kromě těch nejmenších, které jsou také nejžádanější. Zatímco měsíční nájemné za jednopokojový byt meziročně o stokorunu vzrostlo a měsíční nájemné za garsonku se zvýšilo o 200 korun za měsíc, za větší byty lidé zaplatili méně než na konci roku 2019. O 900 korun zlevnilo měsíční nájemné v bytech 3+kk, o 500 korun v bytech 3+1, o 300 korun v bytech 2+kk a o 200 korun v bytech 2+1.

Společnost Trikaya, která ceny bydlení v Brně dlouhodobě sleduje, růst počtu volných bytů nabízených k pronájmu potvrzuje. Zároveň upozorňuje, že rozdíl v ceně nájemného se u stejné dispozice může významně lišit. "Ačkoliv se příliš nemění průměrné ceny, velká nabídka volných bytů umožňuje zájemcům najít velmi levné pronájmy. Zatímco v novostavbách a lukrativních lokalitách se drží ceny poměrně vysoko, lze mezi nabízenými byty najít velké množství bytů za nižší ceny než dříve," uvedl obchodní ředitel Trikaya František Šudřich.