Letošní turistická sezona na jihu Moravy slibuje o něco vyšší návštěvnost památek a dalších oblíbených cílů než loni, vysoké teploty ale návštěvníky od výletů na hrady a zámky spíš odvádějí, řekla mluvčí jihomoravské památkové správy Národního památkového ústavu Dagmar Šnajdarová. V tropických dnech ale lidé nevyhledávají ani chládek jeskyní v Moravském krasu, upozornil za Správu jeskyní Pavel Gejdoš.

Státní hrady a zámky v kraji mají zatím k dispozici údaje z konce července, kdy návštěvnost meziročně mírně rostla, zatím se ale u většiny památek nevrátila na úroveň před covidem. „Kromě individuálních turistů přibývá také zájezdů seniorů, v květnu a červnu přibylo školních výletů. Vracejí se také zahraniční turisté. Věříme, že návštěvnicky úspěšný bude i začátek školního roku,“ uvedla Šnajdarová.

I letos se potvrzuje trend, kdy návštěvníci z Česka stále častěji vyhledávají méně známé hrady a zámky na úkor těch nejznámějších

Podle červencových čísel tak například hrad Veveří návštěvnost z roku 2019 už překonal, zámkům v Lednici a Valticích se ale zatím předcovidových čísel dosáhnout nepodařilo.

„Zájem o Veveří roste kontinuálně každý rok, loňský rok byl třetí nejúspěšnější v historii hradu. Letos v létě k nám chodí o něco méně lidí než loni, ale důvodem je počasí. Vzhledem k tomu, že většina návštěvníků k nám jezdí po brněnské přehradě lodí, nezvyšuje se návštěvnost za deštivého počasí a také v horku dají lidé spíš přednost pláži na přehradě,“ poznamenala kastelánka hradu Veveří Lenka Uedlová.

Návštěvnosti méně známých hradů a zámků prospívá publicita, jak letos pocítili na zámku v Bučovicích

Návštěvnost do konce července překonala tu z roku 2019. „Zásluhu na tom má nejspíš i odvysílání příspěvku v Toulavé kameře České televize hned na začátku prázdnin, poté jsme pocítili zvýšený zájem. Zároveň také více využíváme k propagaci sociální sítě,“ podotkla kastelánka Jana Burianková.

Návštěvnost jeskyní v Moravském krasu je letos v létě o něco nižší než loni

Ač prostředí v jeskyních láká k ochlazení v horkých dnech, zkušenosti správců jeskyní potvrzují, že lidé zřejmě raději zamíří na koupaliště. „Návštěvnost v jeskyních roste zejména v deštivém počasí, kdy lidé nemohou k vodě a hledají náhradní program. Výjimkou jsou nejpopulárnější Punkevní jeskyně, které jsou i díky on-line prodeji vstupenek obvykle vyprodané i několik týdnů předem. Návštěvnost dlouhodobě stoupá v jeskyni Na Turoldu na Pálavě, stejně jako roste zájem o samotnou Pálavu,“ poznamenal mluvčí Správy jeskyní Pavel Gejdoš.

S mírným růstem ceny vstupného do jeskyní je v Moravském kraji patrná i snaha turistů o úspory. Zatímco dřív navštívili při výletu do Moravského krasu dvě nebo tři jeskyně, v současnosti si vyberou jen jednu z nich.