Nemocnice u sv. Anny v Brně zvolna obnovuje plánované operace

  • Foto

    FNUSA (archiv)

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně po dvou a půl měsících tento týden zvolna obnovuje plánované operace. Pracovníci začínají obvolávat první pacienty, řekla mluvčí zařízení Dana Lipovská. Nemocnice plánované zákroky omezila koncem října kvůli narůstajícímu počtu pacientů s nemocí covid-19, nyní se jejich počet snižuje. Podle Lipovské má nemocnice stovky pacientů čekajících na plánované zákroky, nejvíc na ortopedii. Dosud prováděla jen akutní operace.

Koncem roku měla svatoanenská nemocnice i více než stovku pacientů s covidem. K dnešku jich má 28. "Vzhledem ke snižujícímu se počtu infekčních pacientů se můžeme opět pomalu začít vracet k plánované operativě. Tento týden rozšiřujeme počet operačních sálů z deseti na 14," uvedla Lipovská.

Běžný počet operačních sálů je 19, návrat k plánovaným operacím bude tedy pozvolný. "Začínáme obvolávat pacienty. Celkem má nemocnice stovky čekajících na plánované zákroky. Nejvíce je jich na ortopedii. Tam se prodloužily vlivem pandemie čekací doby i na dva roky," uvedla Lipovská.

K běžným operacím už se v omezené míře vrací i kyjovská nemocnice. "Konkrétně se jedná o výkony na urologickém, ortopedickém a chirurgickém oddělení. Zatím je to v rozsahu, jaký současná situace dovolí, protože jsme stále limitovaní akutní intenzivní lůžkovou péčí," uvedl mluvčí nemocnice Filip Zdražil.

Pomalu se vracet k normálu chce i Fakultní nemocnice Brno. "Musíme ale vyčkávat, co dovolí aktuální situace a zátěž nemocnice. Stále je celkem vysoká obsazenost jednotek intenzivní péče. Rádi bychom ale postupně navýšili operativu až na 80 procent, aby se v ní promítla i ta plánovaná," uvedla mluvčí nemocnice Veronika Plachá.

Opatrní jsou zatím ve Znojmě. "V tuto chvíli máme přijatá opatření s ohledem na očekávanou vlnu omikronu. Obáváme se nákazy personálu. Cílem je zajistit soběstačnost našeho zdravotnického zařízení. Jedním z opatření je rozdělení týmů na skupiny, což nám návrat k plné operativě zatím neumožňuje," doplnila mluvčí nemocnice Petra Veselá.

Zdroj: 
čtk