Žáci Základní školy T. G. Masaryka v Hovoranech na Hodonínsku se od letošního roku vzdělávají v nové venkovní učebně Archimedes, která je vybavená moderními technologiemi. Dětem umožňují 3D zobrazení probírané látky i propojení s žáky dalších škol nejen v Česku, ale v budoucnu i po celém světě. Nadšení jsou žáci i pedagogové, řekla ředitelka školy Kateřina Riedlová.

Na učebnu získali dotaci

„Chtěli jsme vybudovat venkovní přírodní učebnu, ale ne altán, jako bývá v jiných školách. Potřebovali jsme, aby měla střechu, stěny a nepršelo tam ani nefoukalo. Zjišťovala jsem, jaké jsou možnosti, a narazila na společnost EduVision, která navíc učebnu již instalovala v Hodoníně, kam jsem se také jela podívat,“ uvedla Riedlová. Na moderní učebnu zhruba za tři miliony korun škola získala dotaci z programu IROP. Ta pokryla 95 procent nákladů.

Učebnu škola otevřela v závěru minulého týdne

Žáci se při té příležitosti propojili s výrobou firmy Myco, která zkoumá, vyvíjí a vyrábí materiály z houbového mycelia a odpadů zemědělského a dřevozpracujícího průmyslu. V dalším živém vstupu se podívali do Řecka na farmu, kde se pěstuje aloe vera. Nyní se tam věnují klasické výuce, podle ředitelky se tam děti učí denně alespoň tři hodiny.

Vyučují tam přírodní vědy i matematiku

„Učebna je primárně určená pro přírodní vědy, ale lze tam mít i jiné předměty. Já jsem tam učila třeba matematiku. Díky tabuli se speciálním programem jsme se mohli dívat na geometrická tělesa v 3D zobrazení, pro dějepis je tam krásně zpracovaný třeba model bitevní lodi, takže pro děti je to velké zpestření. Navíc je v plánu, že se žáci třeba v hodinách angličtiny propojí s dětmi z jiných zemí a budou s nimi mluvit v jiném jazyce,“ dodala. Ocenila také, že učebna v zahradě školy nabádá dětí k pohybu a větší aktivitě.

Stavbu vyrobili z udržitelných materiálů

Energetickou soběstačnost zajišťují fotovoltaické panely, zpracování bioodpadu vermikompostéry s kalifornskými žížalami. „Díky mechanicko-magnetickému vysunovacímu pódiu je možné prostor podle potřeby proměnit z klasické třídy na auditorium, letní kino či univerzitu třetího věku. Pro žáky je navíc připravena řada interaktivních pomůcek, s jejichž pomocí si mohou výuku oživit,“ řekl autor projektu Antonín Koplík. Součástí vybavení je dotyková interaktivní televize, hydrometeorologická stanice, budka pro ptáky vybavená mikrokamerami s výstupem na projektor, termokamery či virtuální realita.

První Archimedes učebna je v Hodoníně

První Archimedes učebna stojí od letošního března v areálu hodonínské základní školy U Červených domků. „Velmi se osvědčila a všem ji doporučuji. Učebna je precizně vybavená, sám jsem byl překvapený, co všechno technologie umí. Lze tam učit každý předmět a děti jsou hlavně na čerstvém vzduchu. Je tam mnohem příjemněji než v klasických třídách,“ poznamenal ředitel školy Antonín Slezák.