Blansku by měl do dvou let vyrůst na Sportovním ostrově Ludvíka Daňka nový plavecký bazén, který nahradí stávající městské lázně. Ty jsou v havarijním stavu a čeká je demolice. V novém objektu za maximálně 260 milionů korun bude plavecký bazén s šesti drahami, výukový nerezový bazén s relaxačními prvky a integrovaným brouzdalištěm, vířivka, parní sauna i nerezový bazén pro plavání dětí od šesti měsíců. Podobu nové budovy odsouhlasilo všech 25 zastupitelů, uvedla na webu města mluvčí blanenské radnice Pavla Komárková.

Původní projekt by přišel na 460 milionů

Podle původních plánů měla být součástí nové budovy také wellness část nebo fit centrum. „Plány na vybudování moderní budovy zastupitelé původně odsouhlasili v prosinci 2019 s tím, že cena za novostavbu bude 276 milionů korun. S ohledem na krizi ve stavebnictví, růst cen stavebních materiálů i rekordní inflaci by ovšem za původní projekt nyní město zaplatilo více než 460 milionů korun bez DPH, což je částka určená na investice města na několik let,“ upřesnila Komárková s tím, že proto došlo k optimalizaci původních plánů a také k objemové redukci původně připravovaného objektu lázní.

Redukovaná verze poskytne plavcům patřičné zázemí

„I redukovaná verze nabídne potřebné zázemí pro plavce, dostatečný počet drah pro plavecké oddíly, zázemí pro školní výuku či plavání nejmenších dětí nebo možnost relaxace pro širokou veřejnost. Nerezové bazény doplní společná prohřívárna, parní sauna, prostor pro občerstvení, sociální zázemí i šatnu s 210 skříňkami,“ popsal starosta Jiří Crha (ODS). Nová budova bude energeticky úsporná, využívat bude také obnovitelné zdroje jako je fotovoltaika, využívat se budou tepelná čerpadla, záložně pak plynový kotel či kotel na elektřinu.

Stavbaři se zavážou k maximální ceně

Město chce záruku, že další nárůst cen na trhu už cenu nového bazénu nenavýší. Proto zvolilo metodu Design and Build. Při ní se stavbaři předem zavazují k maximální ceně za dílo. „Díky metodě Design and Build je zhotovitel vázaný maximální cenou objektu – novostavba včetně technologií i zařizovacích předmětů nesmí přesáhnout částku 200 milionů korun bez DPH, cena včetně nákladů na demolici, přeložek inženýrských sítí či vybavení objektu by pak neměla přesáhnout 260 milionů korun,“ vysvětlil starosta.

Chtějí získat dotaci

Blansko má část financí na výstavbu na účtech, další peníze chce získat již schváleným prodejem pozemků v průmyslové zóně. Radnice se také pokusí na stavbu bazénu získat dotaci z Národní sportovní agentury či dotaci od státu. Dodavatele chtějí představitelé města vybrat letos na podzim. Stavební práce mají začít na jaře nebo v létě příštího roku. Bazény by měli plavci začít využívat na konci roku 2025, kdy město plánuje zahájit zkušební provoz.