Plánovaná cyklostezka mezi Blanskem a Adamovem je opět o krok blíže své realizaci. Teď se začne zpracovávat projektová dokumentace. Nová cyklostezka bude dlouhá přes 4 kilometry, hned několikrát překročí řeku Svitavu, přinese tři lávky a dokonce jeden cyklomost. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval hejtmanův mluvčí Petr Holeček.

Projektovou dokumentaci k nové cyklostezce a autorský dozor bude mít na starosti společnost Dopravně inženýrská kancelář z Hradce Králové. Celá stavba, včetně projektové dokumentace a autorského dozoru má přijít asi na 206 mil. korun bez DPH.

Střídavě na levém a pravém břehu Svitavy tak vznikne úplně nová liniová stavba

„Jedná se o vysoce frekventovaný úsek cyklisty s dojížďkou za prací, za službami a cykloturistikou. Proto je tolik potřeba zajistit bezpečnost cyklistů a oddělit motorovou dopravu od té nemotorové. Za další důležitý aspekt považuju její přínos pro snižování motorové dopravy na životní prostředí v bezprostřední blízkosti CHKO Moravský kras. Řada lidí si pro výlet do přírody určitě zvolí raději kolo,“ popsal náměstek hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL).

Pro Blansko se jedná o zcela zásadní stavbu

„Zatím musejí cyklisté na cestě k Adamovu překonávat frekventovanou silnici II/379, kudy projíždí tisíce aut denně. Hlavně v létě se v těchto místech vyskytuje obrovský počet cyklistů. Často se tam stávají dopravní nehody,“ doplnil starosta Blanska a krajský radní pro dopravu Jiří Crha (ODS).

Jihomoravský kraj zatím žádnou tak technicky a finančně náročnou stavbu cyklostezky nerealizoval

S ohledem na složitý terén musí být na několika místech postaveny opěrné a závěrné zdi, které umožní zachování dostatečné šířky stezky pro chodce a cyklisty. „Ty budou umístěny především v nejužších místech mezi dráhou a řekou. Tam budou umístěné také mikropiloty s ohledem na bezpečnost provozu na železnici,“ uzavřel Zámečník.