O situaci v profesionálním sportu se mimo jiné v rozhovoru na klubovém webu vyjádřil Libor Zábranský

Sport v Česku neprožívá lehké období, což si muž číslo jedna Komety Brno Libor Zábranský plně uvědomuje. Sám z pozice majitele a generálního manažera říká, že ve své šestnácté sezoně, co pracuje pro Kometu, může jeho klub prožít nejtěžší chvíle.

  • Foto

    Michal Eger

„Čeká nás spousta jednání na všech úrovních, a to nejen z důvodů ekonomických, ale i s ohledem na pokračující projekt výstavby multifunkční arény na BVV. Prozatím v měsíci srpnu omezím přímý kontakt s týmem na minimum. Tohle rozhodnutí má samozřejmě souvislost s co největší ochranou A-týmu, abychom se nedostali do karantény. Těžko můžu garantovat, že se při všech těch jednáních nepotkám s někým, kdo bude Covid pozitivní. Věřím, že to hráči a fanoušci pochopí. Mám obrovskou zodpovědnost a povinnost zajistit fungování klubu jako celku. Situace je natolik nevyzpytatelná, že považuji své rozhodnutí učinit tento krok za správný, proto zatím nepovedu tým ani na střídačce při utkáních. Uvidíme, jak se situace u nás bude vyvíjet dál a podle toho budu reagovat,“ říká Libor Zábranský v následujícím rozhovoru.

Hokejové a všeobecně sportovní odvětví zažívá složité období. Co vás momentálně trápí nejvíce?
Situace se vyvíjí opravdu každým dnem a se spoustou věcí se musíme smířit jako s faktem. Co mě trápí nejvíc? Ekonomika. Celý profesionální sport, nejenom hokej, nejenom Kometa, se neobejde bez přímé podpory vlády. Může to dopadnout jednou velkou katastrofou. Musí se začít vést jednání a konat. Každého majitele samozřejmě zajímá udržitelnost ekonomiky a chod klubu – to je pro mě a náš klub priorita číslo jedna.

Je z tohoto hlediska největším problémem omezená návštěvnost zápasů?
Samozřejmě je to pro nás obrovská rána. Naši fanoušci výraznou mírou podporují rozpočet klubu a věřím tomu, že nebýt všech opatření, doporučení a nařízení, bylo by tomu tak i nadále. Ta omezení jsme si nevymysleli ani my, ani fanoušci. Je zapotřebí teď jednat a odkomunikovat to navenek. Například společně vyjednat s městem, jak postupovat s fungováním naší arény, protože ji nemůžeme využívat k účelům, ke kterým je uzpůsobená. Vznikly nám i obrovské ztráty ze zrušených koncertů, a když si vezmete, že provoz haly nás stojí 23 milionů ročně a nebudeme moct využívat její kapacitu a na samotný provoz si vydělat, tak máme obrovský problém. Naštěstí se nám daří jednání s partnery klubu, ale to, že nemůžeme mít vyprodáno, je pro nás velká komplikace.

Švédská vláda rozhodla o finanční podpoře sportovních klubů, které přišly o příjmy ze vstupného. Pro tamní hokejové týmy se jedná o kompenzaci ve výši přibližně 9 miliónů eur. Podpory se dočkali také ve Švýcarsku, kde vláda připravila tzv. "záchranný balíček" neboli 9,1 miliardy korun pro fotbalovou a hokejovou ligu. Rýsuje se něco podobného také u nás?
Už v březnu jsem otevřeně říkal, že klíčovou roli bude mít sportovní agentura a konkrétně Milan Hnilička. Pokud mám správné informace, tak z miliardového grantu si profesionální sport obecně asi na moc nesáhne. Je otázkou, zda může mít profesionální sport nějaké legitimní požadavky na tuto sportovní agenturu. Ale když si asociace hotelů a penzionů dokáže s ministrem průmyslu vyjednat státní podporu na lůžko, tak proč bychom se my nemohli bavit o podpoře na sedadlo? S Milanem Hniličkou jsem mluvil a celková částka za nedohranou loňskou sezonu byla vyčíslena hokejovým svazem na 480 miliónů korun. Kdybychom v těchto restrikcích měli pokračovat až do Vánoc, blížíme se k dalším velkým ztrátám. Pokud se nám nepodaří vyjednat kompenzace od státu, je potřeba si říct, co teda bude, když nebudeme mít možnost mít v hledišti plnou kapacitu diváků. Například v Německu řekli, že hrát bez diváků je neekonomické.

Diskutujete o tom stále s šéfem LFA Dušanem Svobodou?
Měli jsme schůzku minulý týden a trápí je stejná věc. Oproti nám jsou ale v jiné pozici. Je třeba si uvědomit, že za televizní práva dostávají oproti hokeji obrovské sumy, stejně jako za přestupy hráčů. Tahle situace je pro ně taky kritická, ale pro hokej bych řekl, že je likvidační. O to jsem přesvědčený a musíme s tím něco udělat.

Dává smysl se s fotbalem spojit a vyjednávat společně?
S Dušanem Svobodou jsem se dohodl na tom, že předsedovi APK Aleši Pavlíkovi to navrhnu. Respektive aby se APK spojila s LFA, abychom pojmenovali tu problematiku, která je napříč těmito nejoblíbenějšími sporty. Primárně jde samozřejmě o návštěvnost.

Dá se v tuhle chvíli počítat s tím, že extraliga začne tak, jak je v původním harmonogramu?
Když vnímám tu aktuální situaci, kolik týmů je v karanténě, a jak se odkládají zápasy Generali Česká Cupu, tak těžko říct. Těch neznámých je hrozně moc. Důležité je, aby se teď začalo jednat, jinak to na nás dolehne tak, že budou mít kluby existenční problémy.

V tuhle chvíli se zdá varianta nesestupového ročníku jako správné rozhodnutí, co říkáte?
Jsem rád, že se to s Tomášem Králem podařilo prosadit. Určitá omezení se dala předpokládat, proto to pro mě byl prozíravý krok, i když se bude hrát v uvozovkách "jenom o titul." Takhle sezona může být díky karanténám rozháraná.

Co se týče hráčů Komety, ve středu jim začala příprava na ledě. Co všechno tomu předcházelo?
Rozhodli jsme se, že než půjdeme po dovolené na led, kompletní kádr včetně realizačního týmu otestujeme. Výsledky se k nám dostaly v úterý kolem čtvrté a naštěstí byly všechny negativní. To ale neznamená, že v průběhu času to někoho nepotká. Každopádně jsem to vzhledem k blížícímu se turnaji a naší zodpovědnosti bral jako samozřejmost. Kluci se navzájem nesetkali, a kdyby někdo byl pozitivní, dostal by zprávu, ať zůstane doma v karanténě, ale tým by trénoval dál.

Jaká je situace ohledně Stanislava Svozila, který se účastnil reprezentační akce U20, kde bylo několik pozitivních hráčů?
Čekáme na výsledky a doufáme, že budou negativní. Netestoval se v pondělí souběžně s týmem, ale kvůli reprezentačnímu utkání až v úterý. Myslím, že ho čeká ještě pětidenní karanténa a pak budou následovat další testy. Snad mu to testování někdo z U20 proplatí. Nedokážu si představit, když jsme v pondělí dělali testy všem hráčům a realizačnímu týmu, že bych v úterý dovolil trénink a byl na něm i on. Pak bychom všechny výsledky A-týmu mohli hodit do koše. Nejčerstvější informaci co teď mám, tak je fakt, že jeden z našich hráčů, který se účastnil reprezentační akce U17, by mohl být pozitivní. Protože se zúčastnil tréninku dorostu, tak v případě potvrzení, je celé družstvo dorostu včetně trenérů v karanténě. Tady se nabízí otázka, jestli vůbec v této době reprezentační srazy má smysl s ohledem na zdraví a další možné karantény absolvovat.

Asi předčasná otázka, ale mělo by podle vás smysl začít extraligu s minimálním počtem diváků v hledišti?
Myslím, že by se měla zvážit varianta posunutí soutěže, aby se udělalo maximum pro to hrát před co nejvyšším možným počtem diváků. Samozřejmě vzniká otázka, zda to má nějaký význam, protože koronavirus tady je, bude a asi jen tak nezmizí. I my chceme udělat všechno pro to, abychom hráli před plným hledištěm. Na druhou stranu máme nasmlouvané partnery, reklamy na ledě, na mantinelech a další povinnosti. Nemůžeme si z tohoto důvodu dovolit nehrát. Jedna věc byla už tak vysoce ztrátová loňská sezona, kterou nám nikdo nedokázal vykompenzovat.

Problém samozřejmě zasahuje celý profesionální sport…
Ano, možná se teď v plné nahotě ukazuje, jak je v Česku sport dlouhodobě a historicky zanedbávaný. Musíme začít řešit profesionální sport jako celek, aby přežil, abychom se dál mohli starat o mladé hráče, vychovávali reprezentanty a připravovali hokejisty do velkého hokeje. Pokud profesionální sport nebude, můžeme zapomenout, že bude fungovat národní tým a celková výchova mládeže. Z mého pohledu prožíváme v Kometě nejtěžší období za těch šestnáct let, co jsem v klubu.

Když už jsme u týmu, kdy se vrátí Peter Mueller?
Peter Mueller letěl z Colorada do Kanady, kde byl čtrnáct dnů v karanténě. Do Brna přicestuje 2. srpna, pak půjde samozřejmě na testy. Například Tomáš Plekanec s námi naopak ve středu na ledě byl, ale od čtvrtka bude řešit rodinné záležitosti v Praze. Do tréninku se vrátí v pondělí.

Se svými asistenty jste v kontaktu a plán přípravy máte jasně stanovený?
Ano, trenéři mají jasné úkoly. Budu chtít, aby každý zápas koučoval útočníky a obránce někdo jiný, aby se posunuli dopředu. Jirka Horáček má obrovský potenciál, tak aby si to také osahal a nabral zkušenosti. Takhle to už probíhalo v Lize mistrů, když byl Kamil Pokorný s Jirkou Horáčkem na střídačce. Musíme se v rámci možností co nejlépe připravit na sezonu, která bude, a musím se opakovat, krizová.

Fanoušky samozřejmě hodně zajímá, jakým způsobem se dostanou na stadion, kolik vstupenek vůbec klub uvolní do prodeje?
Naše obchodní a marketingové oddělení to řeší s šéfem provozu haly. Musíme udělat přísná opatření, chceme pustit diváky, novináře a další lidi do hlediště. Pokud bude jakákoliv možnost, aby se dostali na tribunu, alespoň v minimálním množství, uděláme pro to maximum. Často se mě fanoušci ptají, jak budeme vybírat diváky do hlediště, když budou omezení platit třeba do Vánoc. Udělali jsme prozíravé rozhodnutí, přesunout zápasy do další sezony. Nicméně, je potřeba si uvědomit, že klubu vzniká kumulovaná ztráta. Řešíme dnes a denně, jak to udělat. Jak vybírat toho, kdo na hokej půjde a nepůjde, když jsme prodali přibližně 4000 permanentek. Teď se znovu snížila kapacita návštěvnosti, ale také se může stát, že nám za chvíli řeknou, že se bude hrát bez diváků, to nikdo neví. Věřím v solidaritu fanoušků, že to Kometa přežije a celou situaci zvládneme. Jsou to jednoduché počty. Když hlasatel oznámí místo "7700 vyprodáno", že duelu přihlíží jen 1000 diváků, asi si dokážete spočítat ty obrovské ztráty. Mimo to řešíme další povinnosti... ale pakliže přijde požadavek, že kvůli kameramanům musíme přebudovat stadion za vlastní peníze, aby měli od sebe dva metry distanc, tak ať se na mě nikdo nezlobí, to dělat nebudeme. Nevidím důvod do toho investovat peníze.

Rozhovor s Liborem Zábranským vedli  Petr Vychopeň, Roman Zajíček.