Obsazenost kancelářských prostor v Brně ve druhém pololetí proti očekávání rostla. Neobsazených bylo 12,8 procenta, o rok dříve to bylo 13,4 procenta. Meziročně jde tedy o pokles o 0,6 procentního bodu. Proti prvnímu pololetí se neobsazenost snížila o 1,8 procentního bodu. I když loni na podzim odborníci očekávali růst neobsazenosti, nyní vedoucí regionálního zastoupení společnosti Cushman & Wakefield Lukáš Netolický v tiskové zprávě uvedl, že loni byly firmy velmi aktivní a uzavíraly řadu nových nájemních smluv.

Poptávku táhly technologické firmy

Poptávku táhly technologické firmy a společnosti, které po vypršení smluv uzavíraly nové. „Loňský rok jsme zaznamenali nejvyšší aktivitu na trhu za dobu, kdy jej sledujeme. Klíčovým ukazatelem byl zejména velký počet renegociací (znovu uzavíraných smluv) i expanzí největších nájemců na trhu, sekundárně pak zvýšený zájem z řad především lokálních firem o již hotové kanceláře opuštěné jinými nájemci během redukcí prostor,“ uvedl Netolický.

Největší prostor si pronajala farmaceutická firma

Jeho společnost monitoruje situaci na trhu kancelářských prostor s dalšími poradenskými společnostmi, které jsou sdružené v uskupení Regional Research Forum. Největší prostor si nově předpronajala ve druhém pololetí dosud nezveřejněná farmaceutická firma, která získá do nájmu 6200 metrů čtverečních na Dornychu.

Za rok přibylo 26 tisíc metrů čtverečních ploch

Ve druhém pololetí byla dokončena jedna nová kancelářská budova, což byla kompletní rekonstrukce bývalé správní budovy v areálu Nové Zbrojovky s 1500 metry čtverečními. Za celý rok přibylo 26.000 metrů čtverečních ploch. Celková výměra kancelářských prostor dosáhla 689.600 metrů čtverečních. Nájemné se drží na stabilní úrovni 16 až 16,50 eur za metr čtvereční za měsíc (okolo 400 korun).

Staví se další kanceláře

Aktuálně jsou ve výstavbě další kancelářské projekty, které nabídnou 55.200 metrů čtverečních. Jde například o další z budov kancelářského komplexu Ponávka, budovu v Nové Zbrojovce a také o další z budov projektu Titanium na Nových sadech.