Ve funkci podle Beka nepodlehl ani "šedivému úřednictví", ani svérázu vulgárního humoru a laciných bonmotů. Dokázal vyvážit pokoru vůči státnické roli s civilní lidskostí, uvedl Bek. Slovenský prezident varoval v projevu na univerzitě před populismem a šířením nedůvěry ve stát.

Kiska v projevu připomněl, že na Masarykově univerzitě studuje přes 5000 Slováků a vyjádřil úctu k hodnotám svobody, demokracie a úcty k lidským právům, které podle něj univerzita nese od první republiky do současnosti. "Přijímám tuto medaili s vděkem vůči všem, kteří v době poznamenané zklamáním a zahlcené nenávistí vyznávají a praktikují demokratický étos, bez něhož by se ty hodnoty dávno ztratily," uvedl.

Slovenský prezident v projevu varoval před populismem, šířením nenávisti a nedůvěry ve stát. Zastánci demokracie a svobodné otevřené společnosti musí být podle něj ostražití. "Stačí chvíle nepozornosti a to, co demokracii trvá vybudovat roky, si zlo nebo totalita vezme přes noc," varoval slovenský státník. Také Bek zdůraznil, že svobodný polistopadový režim nemusí být samozřejmostí a že dnes znovu jde o o dělbu kontroly a moci ve státě, o toleranci menšinových názorů, o svobodu médií a ochotu pomáhat potřebným.

Velkou zlatou medaili univerzita uděluje zpravidla cizincům za zásluhy o demokracii, lidstvo a vzdělanost. Dosud posledním držitelem byl lichtenštejnský kníže Hans Adam II., který ji převzal v roce 2011. V minulosti stejné ocenění získali například následník britského trůnu princ Charles, tehdejší ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová nebo někdejší polský prezident Aleksander Kwasniewski.

Univerzita vznikla 28. ledna 1919, letos slaví 100 let. Už v pondělí udělila zlaté medaile bývalému rektorovi a dnešnímu předsedovi ODS Petru Fialovi, hudebnímu skladateli Ivu Medkovi, informatikovi Václavu Račanskému a rektoru Univerzity Komenského v Bratislavě Karolu Mičietovi. Oslavy potrvají po zbytek roku.