Budou tisíce volných míst, zájemci o očkování se mohou hlásit, řekla Veronika Plachá, mluvčí Fakultní nemocnice Brno, která očkování zajišťuje. V kraji funguje dalších sedm velkých očkovacích center, podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) je denní kapacita všech osmi center 13.500 očkování, avšak kvůli nedostatku vakcín jedou jen na půl plynu.

V pondělí má začít fungovat velkokapacitní očkovací centrum v hale O2 universum v Praze. V Brně na výstavišti už ale několik měsíců funguje. "Od pondělí budeme očkovat 2880 lidí denně, teď to bylo kolem 1600 až 1700 dávek denně. Přes víkend očkujeme kolem 900 lidí," uvedla Plachá.

Podle ní nemá očkovací centrum žádné čekatele, po víkendu tak budou tisíce volných míst na očkování a lidé se mohou hlásit. "Pokud mají lidé už jinde registraci, ale nemají ještě pin číslo 2 a čekají dlouho na termín, mohou se přihlásit k nám a nemusí nic rušit, systém si s tím poradí. U nás nebudou čekat," uvedla Plachá. Netýká se to však lidí, kteří už mají pin 2 a stanovený termín, který by v případě přeregistrace do Brna museli zrušit.

Na výstavišti funguje centrum od pondělí do neděle od 7:00 do 15:00. Pracuje tam personál z Fakultní nemocnice Brno, ale také praktičtí nebo ambulantní lékaři a dobrovolníci.

Dalších sedm očkovacích center nabízí kraj ve spolupráci se svými nemocnicemi. Jsou ve Znojmě, Břeclavi, Kyjově, Hodoníně, Hustopečích, Blansku a Vyškově. "Všech 7+1 center má očkovací kapacitu 13.500 vakcín denně, ale je to jen hypotetická kapacita. Očkovací centra jedou a půl plynu, protože není dostatek vakcín," řekl Grolich.

Jihomoravský kraj chce do konce srpna vakcínu proti covidu-19 podat 770.000 lidí nad 15 let. V kraji žije skoro 1,2 milionu obyvatel včetně dětí. Strategie očkování stojí na čtyřech pilířích. Prvním jsou očkovací místa a mobilní týmy nemocnic, druhým velkokapacitní očkovací centra, třetím praktičtí a ambulantní lékaři a čtvrtým neziskové organizace. Zdravotníci v kraji podali lidem zhruba 350.000 dávek vakcíny proti covidu-19.