fbpx
31. 03. 2023 Dnes má svátek Kvido

Odstraňování stánků z tržnice Pohořelec v Brně bylo podle soudců zbytečně nešetrné

brno-nejvyssi-spravni-soud-cr

Foto:

archiv redakce

Odstraňování stánků z někdejší tržnice na Pohořelci v centru Brna bylo zbytečně nešetrné, městská část Brno-střed se tak dopustila nezákonného zásahu. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost radnice proti rozsudku Krajského soudu v Brně. Vleklý spor s firmou 1. brněnská investiční tak končí. 

Tržnice zmizela během jediného víkendu

Pracovníci, kteří tržnici odstraňovali, kovové stánky zlikvidovali. Podle krajského soudu bylo možné konstrukci šetrněji rozebrat na dílčí bloky, nebránily tomu finanční ani časové důvody.

Nemuseli stánky zničit

Nejvyšší správní soud nyní zdůraznil, že nepovolené umístění jakékoliv věci na pozemní komunikaci nemusí vždy nutně vést k likvidaci „ve smyslu zničení její hmotné podstaty“.

„To by vedlo k absurdním důsledkům, například pokud by na komunikaci, nikoliv nezbytné pro provoz, bylo nepovoleně umístěno hodnotné umělecké dílo či věc s historickou hodnotou,“ stojí v rozsudku.

Byl to nepovolený zábor, tvrdila radnice

Radnice Brno-střed tvrdila, že stavba na Pohořelci je řadu let bez patřičných povolení umístěná na pozemní komunikaci. Označila ji za nepovolený zábor. Nepostupovala proto podle stavebního zákona, ale podle zákona o pozemních komunikacích. V roce 2016 firmu vyzvala, aby tržnici do dvou týdnů vyklidila.

Firma: výzva byla nezákonná

Firma pokládala výzvu za nezákonnou, lhůtu za krátkou a postup radnice za nepřiměřeně tvrdý. Česká justice, včetně NSS a Ústavního soudu, však těmto argumentům nakonec nevyhověla. Radnice při vydání výzvy postupovala v souladu se zákonem.

Řešil to i Ústavní soud

„Pro danou věc je určující, že stěžovatelka (1. brněnská investiční) v době předmětné výzvy měla stavbu na pozemní komunikaci, přičemž neměla ani povolení příslušného silničního správního úřadu, ani jiné povolení stavbu užívat, tento stav přitom trval několik let,“ napsali loni soudci Ústavního soudu.

V samostatném sporu, který skončil u NSS až nyní, se řešil už jen způsob odstranění staveb. Poté, co vypršela čtrnáctidenní lhůta, radnice nechala tržnici strhnout – a mohla při tom podle soudů postupovat šetrněji.

Líbí se mi

2
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT