První odstřely, které umožní ražbu tunelu pro tramvaj, proto začnou místo v březnu až v dubnu, uvedl dnes v tiskové zprávě ředitel Závodu Brno ŘSD David Fiala. Vznik tunelu je důležitou součástí stavby velkého městského okruhu v Žabovřeské ulici.

Díky mechanickému rozpojení se sníží počet odstřelů i dopravních uzavírek. Od 1. dubna navíc již řidiči mohou využívat provizorní cestu na Kamenomlýnský most. Dělníci na její výstavbě nyní pracují. Nově bude zbudována také křižovatka řízená semafory na protnutí ulic Veslařská a Kamenomlýnský most.

Přesný počet odstřelů zatím nelze předpovědět. "Ačkoliv samotný odstřel trvá jen několik vteřin, před jeho provedením je nutné odklonit dopravu a vyklidit komunikaci i část Wilsonova lesa. Následně ještě musíme vše z hlediska bezpečnosti znovu zkontrolovat. Celý proces tedy zabere zhruba hodinu, po kterou bude nutné vždy odklonit dopravu," uvedl Fiala. Odstřely se uskuteční v pevně stanovených časech. Informace o nich by měly být od 15. března na webu kopemezabrno.cz.

Ražba tunelu, kterým poté bude rychlostí až 60 kilometrů v hodině jezdit tramvaj, potrvá do listopadu. Přeložení tramvajové tratě umožní rozšíření silnice na čtyřpruhové uspořádání, čímž se odstraní úzké hrdlo snižující plynulost i bezpečnost dopravy. Dostavba velkého městského okruhu v Žabovřeské ulici potrvá zhruba do poloviny roku 2024. Náklady činí 2,03 miliardy korun. Zhotovitelem je sdružení firem Eurovia, Hochtief a Subterra.