Kvůli dvouměsíčnímu výpadku se však počet pacientů, kteří potřebují podstoupit chirurgický zákrok, nakumuloval, což vede k dlouhým čekacím lhůtám. Platí to i v případě operací očí. Ve státních nemocnicích byly v důsledku protiepidemických opatření určité typy operací pozastaveny, v současnosti se režim pomalu uvolňuje. Ačkoliv se však situace zklidňuje, některé komplikace bránící plnému provozu zdravotnických zařízení stále přetrvávají. Jedná se například o nedostatek personálu, protože stále ještě mnoho sester a lékařek zůstává doma s dětmi, jelikož nadále nefungují školy a až do konce školního roku zůstává docházka žáků na dobrovolné bázi. Vzhledem k následným prázdninám se proto předpokládá, že k plnému provozu se nemocnice vrátí až na podzim. Čekací lhůty na operace očí se tedy mohou protáhnout až na několik měsíců…

Rovněž na soukromých klinikách se režim rozvolňuje a probíhají jak refrakční operace, tak i chirurgické odstranění šedého zákalu. Čekací doba je však díky specializaci na jeden obor mnohdy výrazně kratší a je možné zákrok absolvovat prakticky ihned. „Víme, že neostré vidění, glaukom, onemocnění sítnice ani šedý zákal prostě nepočkají. Tým odborníků naší oční kliniky poskytuje i v současné době široký rozsah oční péče. Kromě laserových operací dioptrických vad, léčby presbyopie (vetchozrakosti) a léčby katarakty, provádíme řadu specializovaných vyšetření a dalších výkonů,“ uvádí primářka brněnské oční kliniky NeoVize Doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., která osobně každý rok odoperuje přibližně tisícovku šedých zákalů. Právě u katarakty, postihující především starší populaci nad 60 let,
přitom lékaři radí neotálet a přijít včas, protože čím dříve se šedý zákal podchytí, tím snazší je jeho náprava. Onemocnění nelze léčit medikamenty, očními kapkami ani jej korigovat brýlemi. Jediným způsobem léčby je operace, při níž se vyjme zakalená oční čočka a nahradí se umělou. Samotný zákrok trvá přibližně čtvrt hodiny. „Dříve se šedý zákal operoval až v pokročilé fázi, dnes ale ne. Operaci doporučujeme hned v okamžik, kdy šedý zákal začne pacientům zhoršovat vidění,“ vysvětluje docentka Skorkovská. Rovněž laserovou operaci s cílem odstranění dioptrické vady je pro řadu lidí důležité absolvovat v co nejbližší době. Blížící se léto totiž přeje outdoorovým sportům a koupání, při nichž bývají brýle a kontaktní čočky na obtíž.

Ačkoliv je oční klinika plně v provozu a operační sály jedou znovu na plné obrátky, přísná bezpečnostní opatření stále přetrvávají. „Již v lednu jsme pro naše pracoviště zabezpečili dostatek ústenek, dezinfekcí a rukavic. Postupně jsme doplnili bezkontaktní teploměry, ochranné brýle, štíty, respirátory a další, abychom maximalizovali ochranu našich pacientů i zaměstnanců před nákazou. Kdo nemá vhodnou roušku, dostane ji od nás. Pro pacienty i personál platí zákaz snímání roušky z obličeje po celou dobu přítomnosti na klinice. Pacienty v čekárnách usazujeme s dvoumetrovými rozestupy. Také jsme pořídili uzavřené germicidní zářiče, které pomocí UVC záření ničí viry a bakterie a průběžně dezinfikují vzduch ve společných prostorách. Jednotlivé vyšetřovny po skončení ordinační doby desinfikujeme pomocí ozonu a otevřeným germicidním zářičem,“ vyjmenovává  Lenka Tuzová, ředitelka brněnské Oční kliniky NeoVize mimořádná opatření, která eliminují riziko nákazy koronavirem během předoperačních vyšetření i samotného zákroku na operačním sále.