Silnice druhé třídy mezi Brnem a Vyškovem bude u Rohlenky od úterý 21. března pravděpodobně do konce září uzavřená. Silničáři musejí postavit dva nové mosty místo původních z roku 1900. Kvůli jejich špatnému stavu není možné zachovat silnici průjezdnou ani pro kyvadlový provoz.

První most je v havarijním stavu

První z mostů je v havarijním stavu. „Bohužel stav mostu je natolik kritický, že autorizovaný inženýr – s ohledem na předpokládanou nestabilitu konstrukce – nedoporučil zachování provozu na částečně odbouraném mostě. Jednoznačně doporučuje úplnou uzavírku,“ upřesnil v tiskové zprávě ředitel krajské Správy a údržby silnic Roman Hanák.

Druhý most je na tom o trochu lépe

Druhý je na tom v hodnocení stavu jen o stupeň lépe. Už v současnosti není možné po něm jezdit obousměrně a dopravu řídí přenosný semafor. Silničáři usilovali o to, aby byl tento průjezd nadále možný, ale technický stav mostů to podle odborníků neumožňuje. Stavba nových mostů bude stát 28,4 milionu korun.

Oba mosty zdemolují

„Zakázku tvoří demolice dvou stávajících mostů a vybudování nového kapacitního objektu ve stejném místě. Nový most bude z železobetonového rámu o světlosti 7,20 m, založený na pilotách. Z důvodu převedení normových průtoků je nutno zvednout niveletu silnice o zhruba 60 centimetrů. Součástí stavby je i rekonstrukce přilehlých úseků komunikace a sjezdů. Celkem se tu bavíme o délce úprav v rozsahu 285 metrů,“ doplnil Hanák.

Objížďka povede po D1 a pro autobusy přes tři obce

Objízdná trasa podle něj povede po souběžné dálnici D1, linkové autobusy jihomoravské krajské integrované dopravy pojedou přes Bedřichovce, Šlapanice a Jiříkovice.

Hotovo by mělo být na konci října

Podle předpokladů by měla být stavba kompletně hotová na konci října. Uzavřený úsek měří zhruba 300 metrů. Uzavírka může způsobit komplikace při mimořádné události na dálnici, protože silnice vede z Brna do Vyškova souběžně s ní a řidiči ji využívají jako objízdnou trasu.