Ojedinělá funkcionalistická vila Tugendhat je od dokončení památkové obnovy v roce 2012 pod neustálým dohledem Muzea města Brna. Instituce hlídá stav objektu, jeho vybavení i přilehlé zahrady. Na základě toho provádí různé opravy. Letos se týkaly solitérních kusů nábytku nebo sametových závěsů v hlavním obytném prostoru. V plánu je ještě oprava fasádního nátěru a omítkového souvrství jižní a východní fasády, uvedlo dnes muzeum v tiskové zprávě.

Významný vliv na stav památky UNESCO i jejího vybavení má počasí. „Například silné sluneční záření má velký vliv na textilie a materiály použité na závěsy nebo exaktní kopie nábytku. Za posledních několik let jsme pozorovali nejen výraznou změnu barevnosti na sametových závěsech hlavního obytného prostoru, ale například popraskaly i pergamenové potahy na židlích Brno,“ sdělila vedoucí vily Iveta Černá. Muzeum nechalo nábytek letos na jaře opravit, náklady činily přibližně 140.000 korun.

Sluncem poničené závěsy nejsou původní. Muzeum je tam instalovalo při památkové obnově před deseti letech. Nyní jich vyměnilo deset o celkové ploše 45 metrů čtverečních. Materiál dodala brněnská společnost Nová Mosilana a.s. Pracovníci ve vile také letos opravovali smaltové povrchy koupelnových van nebo lamelové rolety v ložnicové sekci rodičů. Na zahradě prořezávali náletové dřeviny a dožilé části topolu, čistili travertinové prvky a částečně vyměnili rostliny v bylinkovém záhonu.

„Podobně jako na gotických katedrálách, ale ani péče o vilu Tugendhat nikdy nekončí. Nesmíme zapomenout, že vila je na rozdíl od řady dalších památek, veřejnosti otevřena celoročně šest dní v týdnu. Minimálně jednou ročně je tedy nutné objekt pro jeho pravidelnou údržbu dočasně uzavřít pro veřejnost. Pro rok 2023 byl tento týden stanoven na 9. až 16. října,“ uvedlo muzeum.