Poslední rok trpěla Silvie záchvaty migrény více než patnáct dní v měsíci. Často podceňovaná a zesměšňovaná nemoc tak ještě výrazněji zasáhla do jejího života. „Když má totiž záchvat migrény, dokáže ji to i na tři dny zcela vyřadit z běžného života. Musela své nemoci přizpůsobit i své studium a osobní plány,“ uvedla Ema Wiesnerová z brněnské Masarykovy univerzity.

A právě odborníci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně spustili web migrenabrno.cz, který přináší informace o migréně a možnostech nové léčby i příběhy pacientů, jako je Silvie.

„Migrénou trpí asi 12 až 15 procent populace, tedy každý sedmý člověk, a řadu z nich to výrazně omezuje. Přestože je migréna pro svého nositele často celoživotním hendikepem, společnost ji podceňuje. Kdo to nezažil, většinou nedokáže pochopit, co pacient s migrénou prožívá,“ sdělil lékař Pavel Řehulka z neurologické kliniky nemocnice u svaté Anny, který na lékařské fakultě vede Centrum pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy.

I když má podle něj migréna několik podtypů, všechny mají podobné projevy. „Jde o bolest v oblasti spánku a čela, která pulzuje a dosahuje až vysoké intenzity. Doprovází ji nevolnost nebo zvracení, světloplachost a přecitlivělost na zvuky,“ popsal neurolog záchvat migrény.

Potvrdila to i Silvie, která studuje právě na Masarykově univerzitě. „Den s migrénou znamená, že mě od rána intenzivně bolí hlava, někdy mě brní končetiny a část obličeje, je mi zle a prakticky celý den zvracím. V tomto stavu nemůžu dělat nic. Nemůžu se učit, nejsem schopná si ani zajít nakoupit, výuka ani zkouška nepřipadá v úvahu. Takový záchvat u mě trvá až tři dny a opakuje se několikrát do měsíce,“ posteskla si studentka.

Pavel Řehulka v této souvislosti upozornil na užívání nadměrného množství analgetik. „Migréna a nadužívání léčiv je častější právě u studentů, kteří musí  podávat vysoké výkony. Zásadní je proto včasné zahájení preventivní léčby, aby se pacient nedostal do začarovaného kruhu bolesti a analgetik,“ uvedl Řehulka.

Lékaři přitom podle něj můžou lidem nabídnout i jinou léčbu než jen analgetika. „Od loňska hradí zdravotní pojišťovny i biologickou léčbu migrény, při níž si pacient jednou měsíčně aplikuje lék v injekci. Dávka stojí asi 11 tisíc korun, ovšem z hlediska prospěchu pro pacienty je i vysoká cena léčiva přijatelná, protože pacient se pak často vrací do normálního života,“ vysvětlil lékař.