Rychlejší a komplexnější vyšetření zajistí pacientům ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně nová magnetická rezonance. Přístroj za více než 50 milionů korun, který patří k nejmodernějším na trhu, se dostává do pokročilého provozu. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval mluvčí nemocnice Jiří Erlebach.

Výměna přístrojů nebyla jednoduchá

Výměna staré magnetické rezonance za novou proběhla v březnu a nebyla to jednoduchá záležitost. Po stavebních úpravách se rozběhl zkušební provoz, nyní budou odborníci zkoušet také specifičtější a náročnější vyšetření. „Hlavní rozdíl je ten, že velikost indukce magnetického pole je oproti předchozímu zařízení dvojnásobná,“ uvedl Tomáš Holeček z Kliniky zobrazovacích metod svatoanenské nemocnice.

Umožňuje vyšetření celého těla

Přístroj je plně vybavený pro vyšetření celého těla a díky pokročilému systému je schopen vytvářet snímky ve vysoké kvalitě a v kratším čase než doposud. „Velkou skupinu pacientů tvoří například lidé s roztroušenou sklerózou, u kterých vyšetřujeme současně mozek i páteř, a proto je důležité, že vyšetření trvá kratší dobu,“ dodal Holeček.

Rezonanci využijí i k výzkumu

„Novinkou je také silný gradientní systém, takže je možné dělat daleko náročnější a specifičtější sekvence – například pro traktografii, spektroskopii či funkční vyšetření mozku. Proto jej odborníci chtějí využívat nejen pro stávající pacienty, ale také pro výzkum,“ doplnil Jiří Erlebach.