fbpx
24. 03. 2023 Dnes má svátek Gabriel

Pálava a Fratava. Kraj v Brně pokřtil první dva nové regionální vlaky Moravia

První dva z celkem 37 nových vlaků, které nakoupil, představil Jihomoravský kraj v neděli v Brně na hlavním nádraží. Jejich výroba byla zahájena před dvěma roky.
vlaky-moravia1-red

Foto:

redakce RED

Jde o typ elektrických železničních jednotek od Škoda Group. První jednotky Pálava a Fratava poprvé vyjedou po elektrifikovaných tratích z Brna letos na podzim.

Téměř čtyřicítka nových vlakových souprav Moravia přijde na 6,651 miliardy korun a kraj na ně bude čerpat evropské dotace, které pokryjí přibližně 85 procent ceny.

„Jsme první kraj v České republice, který si koupil vlastní vlaky. Nahradíme tak staré vlaky, které mají často přes padesát let. Přinese to nesrovnatelný komfort a pohodlí pro cestující,“ uvedl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

„Protože je tradicí, že jsou vlaky nějak pojmenovány, rozhodli jsme pro názvy, které k jižní Moravě jednoznačně patří. Jsou to odrůdy vinné révy. Takže už po cestě do práce můžete jet  třeba v Müllerce, Chardonnay nebo Merlotu,“ dodal Grolich.

Jedná se o 31 čtyřvozových (333 míst k sezení) a 6 dvouvozových jednotek (146 míst k sezení) s moderním evropským vlakovým zabezpečovačem ETCS, dosahujících rychlosti až 160 km/hod. Jednotky jsou vybaveny novými pohodlnějšími sedadly. V kombinaci s jejich uchycením do bočnic tak vznikl nový prostor pro zavazadla nebo případně i koloběžky.

Ve vozech je také výrazně větší prostor pro kočárky a kola. Poličky nad hlavami jsou podélné, zlepšuje to přehlednost i vzhled interiéru. Na sociálním zařízení bude k dispozici přebalovací pult, součástí vozidla jsou odpadkové koše pro větší objem odpadu.

Samozřejmostí je klimatizace, Wi-Fi a zásuvky na 230 V i USB porty. Nově je řešený informační a kamerový systém. Z důvodu zvýšení bezpečnosti se záběry z různých míst vozidla mohou náhodně promítat do displejů cestujícím i strojvedoucímu. Na displejích se pak občasně objeví i záběry z přední vnější kamery. Zajímavostí jsou okna prostupnější pro mobilní signál. Interiér designově dotváří grafické prvky Jihomoravského kraje.

Pravděpodobně poprvé v naší železniční i městské dopravě pak budou Moravie vybaveny přístroji AED, které mohou pomoci zachránit život při srdeční zástavě přímo ve vlaku.

Nové elektrické vlaky budou jezdit zejména na dvou páteřních linkách – S2 (Křenovice – Sokolnice – Brno – Blansko – Skalice nad Svitavou – Letovice), S3 (Níhov – Tišnov – Brno hl. n. – Vranovice – Šakvice – Hustopeče / Tišnov – Brno hl. n. – Židlochovice). Prvním dopravcem, který bude jednotky provozovat, jsou České dráhy. Od prosince 2024 pak bude jednotky provozovat dopravce, který vzejde ze soutěže.

„Při pohledu do budoucna vidím tyto vlaky Moravia jako pýchu našeho kraje. V současné době probíhá schvalovací proces železničních vozidel na Drážním úřadě a do ukončení tohoto procesu nelze přesný termín nasazení vozidel s cestujícími předjímat. Nicméně očekáváme, že v průběhu podzimu bude zahájen zkušební provoz s cestujícími,“ doplnil k zahájení provozu nových vlaků krajský radní pro dopravu Jiří Crha (ODS).

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT