Na 2500 lidí dosud podepsalo petici s názvem Zachraňme řeku Dyji. Vznikla začátkem července v reakci na úhyn ryb v Dyji u Bulhar na Břeclavsku, odkud rybáři odklidili kolem 30 tun mrtvých kusů. Důvodem úhynu byl nedostatek kyslíku. Signatáři požadují obnovu ekologického průtoku, otevřený přístup k informacím nebo dlouhodobý monitoring řeky. Ryby v důsledku nedostatku kyslíku uhynuly v řece už v minulosti. Problémem se budou dnes zabývat ministři Marek Výborný a Petr Hladík (oba KDU-ČSL) se zástupci Povodí Moravy či rybáři.

„My, níže podepsaní občané, rybáři, místní obyvatelé i návštěvníci Pálavy a okolí, vyjadřujeme hluboké znepokojení nad stavem řeky Dyje pod vodní nádrží Nové Mlýny. V posledních letech jsme svědky opakovaného kolapsu říčního ekosystému – úhynů ryb, přemnožených sinic a koryta, kterým protéká jen minimum vody. Místo živé řeky zůstává mrtvé koryto bez kyslíku, života a naděje,“ stojí v úvodu petice určené Povodí Moravy a ministerstvu životního prostředí.

Požadavky míří na zajištění stabilního minimálního průtoku alespoň osm metrů krychlových za sekundu po celý rok

V letních měsících má pak vzrůst na devět až 11 metrů krychlových. Průtok má vést přes segmentový uzávěr, nikoliv třeba přes malou vodní elektrárnu. Podepsaní dále žádají veřejné a srozumitelné zveřejňování dat o průtocích, teplotě vody a její kvalitě či vysvětlení důvodů manipulace s vodou, včetně prioritizace výroby energie nebo provozu rekreačních zařízení. V neposlední řadě usilují o nezávislé šetření příčin letošního kolapsu. Tím, zda nepochybila některá instituce, se zabývají kriminalisté.

Ryby uhynuly s ohledem na pokles kyslíku, který nezbytně potřebují

V noci jej však spotřebovávají přemnožené sinice, které mají příznivé podmínky pro rozmnožení vlivem horkého počasí, nízkým průtokům a množství živin rozpuštěných ve vodě. Vodohospodáři na to ve snaze zvýšit okysličení vody v řece reagovali navýšením odtoku z nádrže Nové Mlýny, následně přijali další opatření.

Prvním je rozšíření nepřetržitého sledování vývoje množství kyslíku, a to jak v nádrži, tak v řece pod ní. Spolehlivé údaje z těchto měření jsou zásadní pro druhý krok, kterým je aktualizace metodických postupů Povodí Moravy i Moravského rybářského svazu. Dále má vzniknout pilotní projekt provzdušňování ve vybraných částech zdrže jezu Bulhary a řeky Dyje pod nádrží pomocí aerátorů. Opatření mohou podle vodohospodářů snížit riziko opakování úhynů ryb, ale nikoliv jim zabránit.

Přes 40 tun ryb vylovili rybáři z Dyje také před třemi lety

Ministr zemědělství Výborný již dříve uvedl, že jej opakované úhyny ryb v řece trápí. Spolu s ministrem životního prostředí Hladíkem plánuje ve středu jednání, jehož cílem je najít řešení, aby se situace neopakovala. Kromě ministrů se jej zúčastní zástupci Povodí Moravy, České inspekce životního prostředí, Jihomoravského kraje, zemědělců, starostové regionu, představitelé Moravského rybářského svazu a rybář Jakub Vágner.