Plevel už na volných hrobech v Brně neporoste, město chystá květinové koberce

  • Foto

    redakce (MOŠ)

Náletové rostliny, odpadky a travní porost. I tak vypadala některá volná hrobová místa, která ještě neměla nájemce. K jejich kultivaci se rozhodlo město spolu se Správou hřbitovů města Brna. Na jaře tak na nich namísto náletů porostou květiny.

“Vyčištěno už je 80 % volných hrobových míst, která jsou v majetku města nebo Správy hřbitovů. Jenom na Ústředním hřbitově je takových míst okolo šesti tisíc. Návštěvník je už teď lehce pozná, protože na nich již nejsou náletové rostliny ani odpad. Místo toho jsme na nich zaseli květinovou směs, na jaře, kdy bude vše kvést, tak bude rozdíl opravdu znatelný,” přiblížil náměstek brněnské primátorky Petr Hladík.

Město se kromě těchto hrobů stará ještě o hroby opuštěné nebo o místa posledního odpočinku významných lidí, tedy čestné hroby. V tom mu od letošního roku pomáhají dobrovolníci a také nájemci zapojení do projektu adopce hrobových míst.

„Já docházím na hřbitov téměř každý víkend, mám tu pochovaného manžela a sestru. Jsem ráda, že se o ty nálety někdo postará. Ale stejně bych řekla, že by tu mělo být více jehličnanů, protože z listnáčů je pořád binec,“ řekla Brňanka Marie Svitavská.

Prostředí hřbitova, a to nejen toho ústředního, by mohla do budoucna doplnit ještě nová ptačí krmítka. K rozšíření budek dojde na základě úspěšného hnízdění drobného ptactva v předchozím období, které zkoumali ornitologové.

“Pět ptačích krmítek přibude na židenickém hřbitově, jedenáct jich pak bude rozmístěno v prostředí Ústředního hřbitova. Navazujeme tím na úspěšné rozmístění ptačích budek v loňském roce na hřbitově v Židenicích. Různé druhy ptactva se uhnízdili ve 27 budkách z celkově 31 rozmístěných,” doplnil náměstek Hladík.

Budky poskytují ptákům bezpečné místo k hnízdění a zlepšují jím podmínky pro přezimování, jejich existence v městské zeleni navíc udržuje druhovou pestrost. Na jaře letošního roku hnízdily v budkách čtyři druhy ptáků, ornitologové zaznamenali celkem 28 prvních a jedno druhé hnízdění, z toho bylo celkově osmdesát šest procent hnízdění úspěšných.

“Budky vyrobili v chráněné dílně Česvel, jejich podobu přizpůsobili druhu ptactva, které v nich hnízdí. Konkrétně se jedná o budky pro sýkory koňadry, sýkory modřinky, špačky obecné, krutihlavy obecné, rehky domácí a rehky zahradní,” uzavřel Hladík.

Fotogalerie: