Brněnské základní školy zkoušejí různé metody testování. Řada z nich po domluvě s rodiči upouští od antigenních testů výtěrem z nosu, které doporučuje vláda a začínají používat PCR testy ze slin. Ředitelé si tyto testy pochvalují, ačkoliv do nich musí investovat vlastní prostředky. Vedení města Brna se rozhodlo, že podpoří školy, které se rozhodnou pro PCR testy.

„Jsem moc rád, že se Brno rozhodlo podpořit školy a jejich snahy o testování PCR metodou. U nás ve škole již využíváme šetrné PCR testy ze slin. Testujeme každý týden v pátek celé třídy, pokud je vzorek za třídu pozitivní, mají rodiče celý víkend na individuální otestování žáků PCR testem a v pondělí mohou do školy nastoupit všechny děti, které jsou negativní. Tento postup máme domluvený i s krajskou hygienickou stanicí. Zásadní výhodou oproti antigenním testům vidím v jejich šetrnosti a kvalitě. Tím, že je testujeme v pátek, dokážeme na případné pozitivní výsledky reagovat velmi pružně. Chtěli bychom také, aby se ve třídách nemusely nosit roušky během výuky. Učitelé jsou očkováni a žáci testováni kvalitní metodou, proto používání roušek zcela postrádá smysl a způsobuje akorát komplikace,“ uvedl ředitel ZŠ Sirotkova Dan Jedlička.

Město Brno se rozhodlo společně s městskými firmami SAKO Brno a Teplárny Brno uhradit náklady za testování školám, které se rozhodnou pro PCR testy ze slin, a to až do konce školních roku. 

„Je skvělé, že se ředitelé dokázali s rodiči domluvit na způsobu, který všem vyhovuje. Ředitelé a učitelé škol odvádějí skvělou práci jak při testování, tak při komunikaci s rodiči. Trochu mě ale mrzí, že s nimi nekomunikuje nikdo z vlády. Metody, které fungují a všem vyhovují by měly mít finanční podporu ministerstva. To ale mlčí a decentralizované nákupy škol podporovat nechce. Před čtrnácti dny jsem psal otevřen dopisy ministru školství i ministru zdravotnictví a dodnes nemám odpověď. Proto jsme se rozhodli, že roli státu zastoupíme a ředitele a rodiče podpoříme. Vzhledem k tomu, že PCR testy na rozdíl od těch antigenních odhalí i počínající nákazu, dovolím si tvrdit, že škola, která tuto metodu začne plošně využívat, by měla mít možnost upustit od povinnosti plošného nošení roušek ve svých prostorách“ uvedl náměstek primátorky města Brna Petr  Hladík(KDU/ČSL), který v této věci chce kontaktovat ministerstva.