Jihomoravský kraj chce řešit situaci ohledně lékařské pohotovostní služby. Její provoz se výrazně prodražuje a lékařů ochotných sloužit na pohotovosti není dostatek. Ideální by bylo, aby zajištění pohotovosti místo krajů smluvně zajišťovaly zdravotní pojišťovny, řekl náměstek hejtmana Jiří Nantl (ODS). Zastupitelé podpořili jeho návrh požádat o změny ministerstvo zdravotnictví.

„Jihomoravský kraj dává letos na zajištění lékařské pohotovostní služby 91 milionů korun, přičemž v roce 2019 to bylo 57,9 milionu. Kraj má povinnost pohotovost nasmlouvat, ale nikdo nemá povinnost ji zajišťovat. Naším jediným nástrojem pro zajištění je dávat smluvním partnerům více peněz, ale to dnes už ani neřeší hlavní problém, který je zejména v brněnské oblasti. Nemocnice na pohotovost velmi obtížně shánějí lékaře,“ řekl náměstek hejtmana Jiří Nantl (ODS).

Vedení kraje požaduje jiné legislativní řešení, které by vedlo k většímu zapojení praktických lékařů

„Silnější slovo v zajišťování pohotovostí by měly zdravotní pojišťovny tak, jako ho mají ve všech ostatních oblastech zdravotní péče. Bylo by ideální, aby pojišťovna mohla jako součást smluvních vztahů s lékaři toto vetknout do svých smluv, takové možnosti kraj vůbec nemá,“ uvedl Nantl.

Dodal, že Jihomoravský kraj k zajišťování pohotovostí přistupuje v porovnání s jinými kraji nejvelkoryseji, aby nevzniklo omezení této služby jako v jiných částech země. Je to podle něj ale s velkým vypětím personálu. Doufá, že pokud bude politická vůle i na národní úrovni, tak by se to do roku do dvou mohlo změnit.