Brněnské Divadlo Bolka Polívky se po statické prověrce střechy sice vrátilo do svých prostor na Jakubském náměstí a začne zase hrát, v dlouhodobém měřítku ale zůstává v nejistotě. Střechu sálu čeká rekonstrukce. Divadlo tak ve spolupráci s městem jako majitelem sálu intenzivně hledá prostor, kde bude působit v příští divadelní sezoně. Nic jistého zatím není, řekl dnes novinářům principál Polívka. Rekonstrukce by měla trvat asi dva roky, Polívka se ale obává toho, že se oprava protáhne.

Hledají náhradní řešení

„Hledáme náhradní řešení, je to otázka jednání, co nám kdo nabídne, co si vyhledáme, co bude ‚sjízdné‘, a co nebude – je to teď trochu jako na sjezdovkách se sněhem,“ popsal nejistotu Polívka. Rád by našel náhradní prostor rovnocenný současnému sálu. V příští sezoně divadlo oslaví 30 let činnosti. „Chceme udělat slavnostní sezonu – a nevíme kde,“ konstatoval Polívka.

Z divadla na Kraví horu

„S největší pravděpodobností zůstaneme hrát v budově divadla za kostelem svatého Jakuba do poloviny června. Poté se přesuneme do amfiteátru na brněnskou Kraví horu. Zvažujeme ale i variantu, že nadcházející ročník Letní scény odstartujeme o dva týdny dříve,“ uvedla projektová manažerka divadla Simona Kostrhunová.

Nikdo neví, co bude se scénou od září

Co bude od září, zatím nikdo neví. Divadlo sice připravuje dramaturgii na příští sezonu, zatím ale netuší, kde ji odehraje. Záleží jednak na výsledcích dalších stavebně-technických a materiálových průzkumů současného sálu, jednak na výsledcích hledání alternativního prostoru a jednání s městem jako pronajímatelem.

Termín rekonstrukce ještě není pevně daný

Mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek potvrdil, že nezbytným prvním krokem je důkladný průzkum budovy během divadelních prázdnin. „Poté se bude muset vše naprojektovat, než se bude moci přistoupit k samotné rekonstrukci. V tuto chvíli s přesností nemůžeme určit, kdy se tak stane. Co se týče hledání náhradních prostor, to bude otázkou následujícího období,“ uvedl Poňuchálek.

Sto let stará budova

Objekt, ve kterém je sál Divadla Bolka Polívky – a pod ním ještě sál kina Scala – vznikl zhruba před 100 lety. Jde o železobetonovou stavbu. Při přípravě rekonstrukce střechy objevili stavbaři trhliny, u kterých si nebyli jistí stářím a závažností. Necelé dva týdny zůstávalo divadlo i kino zavřené, v objektu pracovali statici, instalovali meřicí přístroje. Ode dneška je divadlo zase v provozu.

Objekt monitorují přístroje

„Podle odborníků žádné nebezpečí nehrozí, prostory divadla navíc neustále monitorují speciální přístroje,“ dodala Kostrhunová. Divadlo pokračuje i v přípravě nové inscenace Kati s premiérou 31. března.