Odborníci tam viktorie pěstují od 20. let minulého století, návštěvníci je najdou ve vodní nádrži v tropickém skleníku. Uvidět květ ale vyžaduje i trochu štěstí a správné načasování. Otevírá se na noc, řekla vedoucí zahrady Magdaléna Chytrá.

První noc má květ bílou barvu, druhou noc přechází do růžové, poté odkvétá. Kdo chce zkusit štěstí a ještě v září spatřit otevřený květ, může do botanické zahrady přijít buď ráno po začátku provozních hodin, anebo odpoledne před uzavřením skleníků. Dobrou příležitostí je Noc vědců, která v Brně bude první pátek v říjnu.

Celkem mívá brněnská viktorie za sezonu 22 až 25 květů. "Přestože jde o vytrvalou rostlinu, pěstujeme ji jako jednoletou," uvedla Chytrá. V jihoamerických řekách se k leknínu dostávají s proudem vody stále nové živiny. Ve skleníku ale viktorie brzy vyčerpá živiny v ponořené nádobě a zaplní ji svými kořeny. Proto pracovníci zahrady každé jaro ze semen vypěstují novou rostlinu, která zpravidla zůstává ve skleníku do října.

Rod viktorií patří do čeledi leknínovitých a zahrnuje pouze dva druhy, oba z Jižní Ameriky. Kromě viktorie Cruzovy je to ještě viktorie královská. Květy viktorií mají průměr až 30 centimetrů, listy mohou mít průměr až 2,5 metru a unesou na hladině malé dítě.

V tropickém skleníku brněnské botanické zahrady lidé jinak najdou ukázku mangrovní vegetace a řadu kulturních plodin, například banánovník, cukrovou třtinu, kakaovník, bavlník, papáju nebo kokosovou palmu.