Poptávka po moderních kancelářích v Brně v letošním prvním pololetí dál rostla, jejich neobsazenost se mírně snížila. Zároveň mírně rostlo i průměrné nájemné.

Vyplývá to z údajů, které pololetně zveřejňuje Regional Research Forum (RRF), sdružující poradenské společnosti působící na realitním trhu. Lukáš Netolický z brněnské pobočky Cushman & Wakefield uvedl, že pandemie trh proměnila a objevily se na něm nové trendy.

Firmy chtějí dostat lidi zpět do kanceláří

Velká část zaměstnanců si podle něj zvykla v průběhu pandemie pracovat z domova. Firmy teď často fungují ve sdíleném modelu, kdy lidé částečně pracují z domova a částečně jsou v kanceláři.

„Potřebují ale zaměstnance motivovat k tomu, aby do kanceláří docházeli, dostat je do kanceláří zpět. Proto potřebují mít kanceláře zajímavější, atraktivnější, s nějakou přidanou hodnotou. S několika klienty jsme v poslední době řešili změnu rozvržení prostoru tak, aby v něm bylo víc prostoru pro neformální setkávání, jako je třeba velká společná kuchyňka nebo kolaborační zóna. Právě to podporuje socializaci v práci,“ přiblížil Netolický.

V Brně bylo podle aktualizovaných údajů Cushman&Wakefield, která je členem RRF, v letošním prvním pololetí k dispozici 658 tisíc čtverečních metrů moderních kancelářských ploch.

Takzvaná realizovaná poptávka, tedy poptávka zakončená uzavřením smlouvy, se meziročně zvýšila o 33 procent na 32 100 čtverečních metrů, ve srovnání s druhým pololetím loňského roku ale o 17 procent poklesla.

Neobsazenost prostor se snížila

Průměrná míra neobsazenosti se v Brně v prvním pololetí snížila na 10,9 procenta z 11,4 procenta na konci roku 2021. Neobsazenost se liší v různých částech města. Nejnižší je v centru města, a to 4,9 procenta, v městské části Slatina, kde dosáhla 0,5 procenta a v části Královo Pole, kde byla 7,9 procenta. Celková plocha volných kanceláří v brně činila na konci prvního pololetí téměř 72 tisíc čtverečních metrů.

Zároveň ale začalo růst nájemné, které od konce roku 2019 nerostlo a v roce 2020 dokonce kleslo. Nejvyšší dosažitelné nájemné dosáhlo 16,50 eur na čtvereční metr, tedy v přepočtu asi 400 korun.

Nájemné přitom bude podle expertů dál růst, zejména u projektů, kde ještě developeři nezačali s výstavbou. Důvodem je dlouhodobý růst nákladů na výstavbu, který souvisí s nedostatkem stavebních materiálů a technologických součástek.

V letošním prvním pololetí nebyla v Brně dostavěna žádná moderní kancelářská budova, ve výstavbě je ale nyní přes 75 tisíc čtverečních metrů moderních kancelářských prostor v devíti projektech, což je o 18 procent víc než průměrná plocha ve výstavbě za posledních pět let. Do konce prvního pololetí příštího roku by mělo být dokončeno 56 200 čtverečních metrů nových prostor.